ارتودنسی متحرک | بهترین متخصص ارتودنسی متحرک در تهران - دکتر ارتودنسی متحرک در تهران (۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲)

 • خانه
 • ارتودنسی متحرک | بهترین متخصص ارتودنسی متحرک در تهران - دکتر ارتودنسی متحرک در تهران (۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲)

ارتودنسی متحرک | بهترین متخصص ارتودنسی متحرک در تهران - دکتر ارتودنسی متحرک در تهران (۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲)

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک به زبان ساده – مزایا و معایب و هزینه های آن | کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر بهادر درانی

ارتودنسی متحرک به زبان ساده – مزایا و معایب و هزینه های آن

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک به یک سری دستگاه‌ها می‌گوییم که در دهان بیمار قرار می گیرند و قابل برداشتن هستند. از این دستگاه ها به این منظور استفاده می‌کنیم که دندان‌ها صاف و مرتب شوند و یا اینکه فک ها هم راستا و تنظیم شوند. به این صورت جلوزدگی، عقب ماندگی یا باریکی فک اصلاح می شود. ویژگی بارز ارتودنسی متحرک این است که به دندان‌ها چسبانده نمی شود و در طول درمان، ثابت نخواهند بود.

هدف از ارتودنسی متحرک این است که به در نهایت به لبخندی ایده‌آل برای چهره خود برسیم. در صورتی که دندان‌ها انحراف داشته باشند، کج باشند و یا عقب و جلو باشند، یا حتی اگر فک هایمان عقب تر یا جلوتر باشند، یکی از گزینه‌های درمانی، استفاده از ارتودنسی متحرک است. گاهی اوقات هم دندان‌های ما صاف و مرتب نیستند و اصطلاحا بایت درستی نداریم  - یعنی در هنگام بستن دهان، ارتباط دندان‌های بالا و پایین با یکدیگر درست نیست. در چنین مواردی، ارتودنسی متحرک می تواند به ما کمک کند.

دندان‌های نامرتب و نامنظم می‌توانند زیبایی لبخند و اعتماد به نفس شما را تحت تاثیر قرار دهند. ارتودنسی متحرک به عنوان یکی از راه‌حل‌های محبوب برای مرتب کردن دندان‌ها، به شما کمک می‌کند تا با ظاهری آراسته‌تر و لبخندی زیبا، در مسیر سلامتی و اعتماد به نفس قدم بردارید.

 

ارتودنسی متحرک

 

ارتودنسی متحرک: لبخندی زیبا در قالبی متحرک!

در این روش، برخلاف ارتودنسی ثابت که از براکت‌های فلزی یا سرامیکی استفاده می‌شود، از دستگاه‌های متحرک مانند الاینر و ریتینر برای اعمال فشار به دندان‌ها و جابجایی آن‌ها استفاده می‌شود. این نوع ارتودنسی مزایای متعددی دارد، از جمله:

 • ظاهر نامحسوس: ارتودنسی متحرک به دلیل شفاف یا همرنگ بودن با دندان‌ها، ظاهری نامحسوس دارد و به شما کمک می‌کند تا در موقعیت‌های اجتماعی و شغلی با اعتماد به نفس بیشتری ظاهر شوید.
 • بهداشت آسان‌تر: برخلاف ارتودنسی ثابت که تمیز کردن آن دشوارتر است، ارتودنسی متحرک را می‌توان به راحتی از دهان خارج کرد و شستشو داد، که به حفظ بهداشت دهان و دندان شما کمک می‌کند.
 • راحتی بیشتر: ارتودنسی متحرک در مقایسه با ارتودنسی ثابت، درد و سوزش کمتری ایجاد می‌کند و به شما امکان می‌دهد تا در طول درمان، زندگی روزمره خود را به راحتی دنبال کنید.

ارتودنسی متحرک می‌تواند برای افراد در سنین مختلف و با مشکلات ارتودنسی متنوع، از جمله شلوغی دندان‌ها، نامرتبی فک، و اوربایت یا آندربایت، مفید باشد. با این حال، لازم است به خاطر داشته باشید که این روش برای همه افراد مناسب نیست و مشورت با متخصص ارتودنسی برای تعیین بهترین روش درمانی ضروری است.

با انتخاب ارتودنسی متحرک، لبخندی زیبا و ظاهری آراسته را به خود هدیه دهید و از مزایای سلامتی و اعتماد به نفس آن بهره‌مند شوید.


 

اول از همه این نکته را در نظر بگیرید که اگر قصد انجام ارتودنسی دارید، تنها دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی شما است که می‌تواند بهترین روش انجام کار را به شما پیشنهاد بدهد. برای دریافت وقت مشاوره رایگان ازدکتر درانی می‌توانید از راه‌های ارتباطی زیر استفاده کنید:

آدرس کلینیک:
شماره های تماس:

چرا ارتودنسی متحرک اهمیت دارد؟

اینکه دندان‌های ما همراستا نباشند، برخی کج باشند و یا عقب و جلو باشند، و یا حتی اینکه بین دندان‌هایمان فاصله باشد، و یا اگر فک ما جلو یا عقب باشد و یا باریک تر از حد استاندارد باشد، باعث ایجاد مشکلات زیادی در ما می شود. در چنین شرایطی ممکن است ذرات زیادی در فواصل دندان‌ها گیر کنند، رعایت بهداشت و تمیزی دهان و دندان دشوار شود، دچار بیماری های لثه شویم، میزان پوسیدگی دندان یا عفونت لثه در ما افزایش پیدا کند.

 

ارتودنسی متحرک شفاف

 

حتی نکته اینجا است که همراستا بودن دندان ها و سالم بودن موقعیت فک باعث می شود بایت بهتری داشته باشیم، بهتر صحبت کنیم و لبخند زیبایی داشته باشیم. در این شرایط مشکلات زیادی در جویدن غذا و مهارت تکلم به وجود می آید و حتی اعتمادبنفس ما افت زیادی می کند. در اینجا متوجه اهمیت بسیار زیاد ارتودنسی و ارتودنسی متحرک که یکی از روش های آن است، می شویم.

به علاوه، نامرتب بودن دندان ها و پس و پیش بودن آنها باعث می شود برخی دندان‌ها فشار زیادی را تحمل کنند. این باعث می شود ترک‌ها ریز یا ساییدگی در این دندان‌ها به وجود بیاید. مفصل فک نیز دچار فشار مضاعف می شود و البته باید بدانید که این مشکلات با ارتودنسی قابل درمان هستند.

در این بخش فهمیدیم که اهمیت ارتودنسی برای بسیاری از افراد بسیار زیاد است و با استفاده از ارتودنسی متحرک که به تشخیص متخصص ارتودنسی برای شما مناسب تشخیص داده می شود، می توانید این مشکلات دندان و فک را به خوبی و بطور کامل رفع کنید.

 

انواع ارتودنسی متحرک

 

ارتودنسی متحرک برای چه کسانی مناسب است؟

افراد دارای مشکلات زیر، بهتر است از درمان ارتودنسی و اگر دندانپزشک متخصص تشخیص داد، ارتودنسی متحرک استفاده کنند.

 • جلوزدگی یا عقب افتادگی برخی دندان‌ها نسبت به بقیه
 • کج و نامرتب بودن دندان‌ها
 • باریک یا کوچک بودن فک بالا
 • نهفتگی یا نیمه‌نهفتگی برخی دندان‌ها (مثلا وقتی که بخشی از دندان‌ یا کل آن هنوز در زیر لثه مانده است)
 • جلوزدگی یا عقب افتادگی فک بالا یا پایین
 • فاصله داشتن دندان‌ها از یکدیگر
 • داشتن لبخند نامتقارن
 • شلوغ بودن و به هم فشرده بودن دندان‌ها
 • داشتن دندان اضافی یا بیرون آمدن برخی از دندان‌ها از جایگاه نادرست

روش های ارتودنسی متحرک کدامند؟

دو نوع اصلی دستگاه برای ارتودنسی متحرک داریم که هر یک را جداگانه توضیح می دهیم:

الاینرها

ریتینرها

 

1- الاینرها یا اینویزالاین ها – نوع اول ارتودنسی متحرک

الاینر دراقع پلاکی از جنس ترموپلاستیک است. این پلاک بی رنگ بوده و هنگامی که آنرا در تماس با دندان‌‌ها قرار می‌دهیم، کسی متوجه وجود آن بر روی دندان‌ها نمی شود. از الاینر که اولین نوع ارتودنسی متحرک است به منظور مرتب کردن دندان‌ها و حرکت‌ دادن آنها به جای مناسب استفاده می کنیم. متخصص ارتودنسی شما با توجه به وضعیت دندان‌های شما، تعداد مشخصی الاینر برای شما طراحی می‌کند. این الاینرها را باید به نوبت استفاده کنید و هر دو هفته یک بار، باید الاینر قبلی را تعویض کنید و الاینر جدید را بگذارید.

 

ارتودنسی متحرک و الاینرها

 

2- ریتینر یا تثبیت کننده ارتودنسی – نوع دوم ارتودنسی متحرک

ریتینر یا تثبیت کننده ارتودنسی یک وبسله است که پس از اتمام طول درمان ارتودنسی، همراه با براکت یا الاینر از آن استفاده می کنید. در این دوره به لبخند زیبا و ایده آل دست پیدا کرده اید و تثبیت کننده باعث می شود دندان‌هایتان همانجا ثابت بمانند.

به این دلیل به ریتینر نیاز پیدا می کنید که تا مدتی پس از درمان ارتودنسی، ممکن است دندان‌ها حرکت کنند و به جای قبلی خود باز گردند. در نتیجه تا مدت زمانی مشخص (متأسفانه گاهی برای همیشه) باید از ریتینر استفاده کنید تا موفقیت درمان ارتودنسی متحرک را حفظ کنید. متخصص ارتودنسی شما، مدت زمانی که باید از ریتینر یا تثبیت کننده ارتودنسی استفاده کنید را مشخص می کند.


 

مزایا و معایب ارتودنسی متحرک کدامند؟

مزایای ارتودنسی متحرک

 • احتمال پوسیدگی دندان و عفونت لثه کمتر می شود چرا که می توانید به راحتی دندان‌ها و ابزار ارتودنسی را تمیز کنید.
 • هر وقت ضروری باشد می توانید ابزار ارتودنسی را از دهان خود خارج کنید.
 • مسواک زدن برایتان راحت می شود چرا که پلاک‌ها به راحتی از دندان خارج می شوند و مثل همیشه مسواک می زنیدو با ارتودنسی ثابت اما مسواک زدن دشوار است چرا که باید از فضای بین دندان‌ها و سیم و ابزار وسیله ارتودنسی روی دندان، مراقبت کنید.
 • بر خلاق ارتودنسی ثابت، لکه سفید بر روی دندان‌های شما ایجاد نمی شود. در ارتودنسی ثابت، ممکن است به دلیل تمیز نشدن کامل فضای دندان‌ها، در فضای چسباندن براکت و بندها، در بخش‌هایی از دندان باکتری و پلاک تجمع پیدا کند. در نتیجه دندان شما مواد معدنی خود را از دست می دهید و لکه های سفیدی در این محل‌ها روی دندان ایجاد می شود که ماندگار هستند.
 • چون ارتودنسی متحرک به راحتی از دهان خارج می شود، تمیز کردن آن برای شما آسان است.
 • اگر به جای براکت از الاینر استفاده کنید، ارتودنسی شما کاملاً نامرئی است و تأثیری بر زیبایی شما در هنگام لبخند زدن نخواهد گذاشت.
 • وقتی غذا می‌خورید می توانید ارتودنسی غیرثابت یا متحرک را از دهان خارج کنید. در ارتودنسی ثابت باید از خودن برخی مواد غذایی پرهیز کنید، چرا که به وسیله های ارتودنسی شما آسیب می زند.

 

ارتودنسی متحرک و ریتینر

 

معایب ارتودنسی متحرک

تا اینجا از مزایای ارتودنسی متحرک صحبت کردیم. باید بدانید که ارتودنسی متحرک دارای معایبی نیز هست که در اینجا به آنها اشاره می کنیم:

 • وقتی از پلاک شفاف استفاده می کنید، اگر مراقبت نکنید و از نوشیدنی های رنگی استفاده کنید، پلاک کدر و بدرنگ می شود.
 • وقتی الاینر در دهان قرار دارد نمی توانید چیزی بخورید. تنها نوشیدن آب است که مجاز است. جویدن غذا همراه با الاینرها باعث می شود الاینرها خراب شوند.
 • هنگام خارج کردن پلاک از دهان، باید مراقب باشید و آنرا شستشو دهید و در جعبه آن قرار دهید. در غیر این صورت ممکن است آنرا گم کنید، کثیف شوند یا آنرا جا بگذارید.
 • باید مراقب باشید پلاک ارتودنسی همیشه و به جز در مواقع غذا خوردن و مسواک زدن (22 ساعت در روز) در دهان شما قرار داشته باشد. اگر قراردادن ارتودنسی متحرک در دهان را فراموش کنید، به نتیجه دلخواه نمی رسد و حتی ممکن است وضعیت دندان‌ها بدتر شود. اگر نمی توانید این مورد را رعایت کنید، بهتر است به جای ارتودنسی متحرک از ارتودنسی ثابت استفاده کنید.

 

ظاهر نامرئی ارتودنسی متحرک شفاف

 

طول دوره درمان ارتودنسی متحرک چقدر است؟

طول درمان ارتودنسی متحرک به وضعیت دندان ها و فک شما بستگی دارد. اگر از ریتینر استفاده می کنید و درمان شما پیچیده بوده است، یا اگر دندان‌ها فاصله زیادی حرکت داشته اند، احتمال برگشت دندان ها به حالت قبل زیادتر خواهد بود. پس باید به مدت بیشتری از ریتینرها استفاده کنید. اگر هنوز در مرحله استفاده از الاینر هستید، باز هم طول درمان بستگی به موقعیت دندان‌های شما دارد. معمولاً برای اینکه دندان‌ها کاملاً صاف شوند، به یک تا دو سال زمان نیاز دارید.

هزینه ارتودنسی متحرک چقدر است؟

با توجه به متغیر بودن قیمت ابزار ارتودنسی و همچنین متفاوت بودن نوع درمان و زمان آن با توجه به شرایط دندان‌ها و فک شما، هزینه های ارتودنسی متحرک متفاوت است.

دکتر بهادر درّانی، همیشه آمادگی این را دارد که در یک جلسه حضوری به شما مشاوره رایگان بدهد و با توجه به تخصص خود، هزینه های ارتودنسی را به طرز چشمگیری کاهش دهد.

ارتودنسی ثابت بهتر است یا متحرک؟

واقعا نمی توان گفت کدام یک در کل بهتر هستند. هر روشی دارای مزایای و معایب مخصوص به خود است و دندانپزشک متخصص ارتودنسی نیز با توجه به شرایط دندان شما، یک روش را پیشنهاد می کند.


اطلاعات بیشتر درمورد ارتودنسی متحرک

دستگاه های متحرک ارتودنسی

Orthodontic  Removable Appliances

دستگاه های متحرک ارتودنسی دو مزیت آشکار دارند که بلافاصله نظر هر مصرف کننده ای را جلب می کنند: اول اینکه در مواقع حساس می توان آن ها را از دهان خارج کرد و از این جهت، حداقل در ابتدای کار، بیماران آن ها را بهتر می پذیرند. دوم اینکه در لابراتوار ساخته می شوند لذا در مراحل اول درمان در مطب وقت پزشک کمتر گرفته می شود.

این دستگاه ها معایب مسلمی نیز دارند: پاسخ به درمان به میزان زیادی به قبول دستگاه از جانب بیمار و همکاری وی بستگی دارد، چرا که دستگاه تنها زمانی موثر است که استفاده شود. همچنین به دست آوردن تماس دو نقطه ای با این دستگاه ها، که برای انجام حرکات دندانی پیچیده ضروری است، مشکل است. این خود باعث می شود که توان درمانی آن ها محدود شود. به دلیل وجود این محدودیت ها، بیشترین فایده دستگاه های متحرک، استفاده از آن ها در مرحله اول از درمان دو مرحله ای ارتودنسی است.درمان های جامع ارتودنسی با دستگاه های ثابت انجام می شوند نه با دستگاه های متحرک.

سیر تحول دستگاه های ارتودنسی متحرک

در ایالات متحده ویکتور هوگو جکسون در شمار پیشگامان و طرفداران دستگاه متحرک در اوایل قرن بیستم بود. در آن زمان نه آکریل (مواد پلاستیک نوین) برای ساختن بیس پلیت وجود داشت و نه سیم های استینلس استیل برای ساختن کلاسپ و فنر. ضمناً دستگاه های متحرک ابزارهایی نسبتاً نازیبا بودند که بستر آن ها از ولکانیت و سیم های آن ها از فلز قیمتی یا آلیاژ نیکل-نقره ساخته می شد. در اوایل دهه ی 1900 جورج کروزات دستگاه متحرکی را ارائه داد که تماماً از فلز قیمتی ساخته شده بود و هنوز هم گاهی اوقات بکار می رود. این دستگاه دارای کلاسپ با توان نگه داری خوب بر روی دندان های مولر اول (تغییر یافته کلاسپ Jakson)، سیم های طلای ضخیم بعنوان چهارچوب دستگاه، و فنرهای نازک تر از جنس طلا برای حرکت دادن مطلوب دندان ها بود. در زمانی که دستگاه کروزات روی کار آمد، دستگاه ثابت معمولی حاوی بند (فقط روی مولرهای اول) و یک سیم ضخیم لابیالی یا لینگوالی بود که دندان های نابجا توسط سیم های لیگاچور به آن بسته و جابجا می شدند. دستگاه کروزات، نوع متحرک و انعطاف پذیر دستگاه ثابت بود. چارچوب فلزی و کلاسپ های خوب باعث شد که این دستگاه از سایر دستگاه های متحرک آن زمان بهتر باشد. کلاسپ ها از گیر کافی برخوردار بود و در نتیجه امکان استفاده از الاستیک های بین فکی سبک و الاستیک های کلاس || برای اصلاح ناهنجاری های کلاس || با دستگاه کروزات وجود داشت.

دستگاه کروزات طرفداران قلیل ولی دلباخته ای بویژه در ناحیه نیو ارلیان داشت. این دستگاه هنوز هم طرفدارانی دارد ولی بطور کلی تأثیر کمی بر روی روند کلی ارتودنسی در امریکا داشته است. از همان ابتدا تأکید ارتودنسی امریکا بر دستگاه های ثابت بوده است.

تکامل دستگاه های ارتودنسی متحرک به دلایل زیاد در اروپا ادامه یافت و آن ها از دستگاه های ثابت غافل ماندند. سه دلیل عمده برای این کار وجود داشت:

 • اعتقاد و تعصب انگل در مورد اکلوژن ایده آل و سعی در قراردادن یکایک دندان ها در قوس، در بین اروپایی ها تأثیر کمتری بر جای گذاشته بود.
 • سیستم های تأمین اجتماعی درمان رایگان در اروپا به مراتب سریعتر پیشرفت کرد. این به آن معنی بود که بر روی دستگاه هایی که بتوانند به تعداد بیشتری سرویس بدهند و توسط دندانپزشکان عمومی قابل کاربرد باشند تأکید بیشتری می شد تا دستگاه های محدود که تنها توسط متخصصان ارتودنسی قابل کاربرد باشند.
 • فلز قیمتی برای دستگاه های ثابت، هم به دلیل عواقب (سیستم های) اجتماعی و هم به دلیل ممنوعیت کاربردی آن ها در دندان پزشکی از جانب دولت آلمان نازی، کمتر در دسترس بود و دندان پزشکان تنها مجاز بودند از سایر مواد موجود استفاده کنند (تا مدت ها بعد از جنگ جهانی دوم ضمایم استیل دقیق در دسترس نبود و دستگاه های ثابت با فلزات قیمتی ساخته می شد).

متخصص ارتودنسی متحرک در تهران

نتیجه جالبی که این مسائل به همراه داشت این بود که در بین سالهای 1925 تا 1965، ارتودنسی امریکا تقریباً بطور کامل به دستگاه های ثابت متکی شد، در حالی که این دستگاهها اساساً در اروپا ناشناخته بود و تمام درمان ها از جمله هدایت رشد و انواع حرکات دندانی با دستگاه های متحرک انجام می شد. قسمت اعظم دستگاه های متحرک اروپایی در این دوره دستگاه های فانکشنال تغییر رشد بود. از نظر تعریف یک دستگاه فانکشنال دستگاهی است که با بازنگه داشتن یا باز و جلو نگه داشتن فک پایین موقعیت این فک را تغییر می دهد.

فشاری که از کشش عضلات و بافت نرم ایجاد می شود به دندان و استخوان ها منتقل شده، دندان ها را حرکت و رشد را تغییر می دهد. منوبلوکی که توسط رابین در اوایل دهه ی 1900 ارائه شد، پیشرو تمام دستگاه های فانکشنال است، ولی اکتیواتوری که در دهه ی 1920 در نروژ توسط اندرسون ارائه شد نخستین دستگاه فانکشنالی است که بطور گسترده پذیرفته شد. اکتیواتور اندرسن پایه درمان هایی شد که “سیستم نروژی” نامیده می شد. هم سیستم دستگاه و هم نظریه متکی بر آن در اروپا تکامل یافت و در سایر جاها بویژه در آلمان توسط هاپل (Haupl) به کارگرفته شد.

پلاک های متحرک ارتودنسی - مزایا و معایب

در درمان با دستگاه های متحرک ارتودنسی از پلاک متحرک استفاده می شود که قابل گذاشتن و برداشتن های مکرر توسط بیمار و یا متخصص ارتودنسی می باشد. گرچه محدوده حرکات دندانی توسط پلاک های متحرک کمتر است ولی انجام درمان های اسکلتی و درمان های ضمن رشد عموماً توسط پلاک های متحرک صورت می گیرد و پلاک های متحرک در این زمینه برتری نسبت به دستگاه های ثابت دارند.

به هر حال استفاده از پلاک های متحرک به تبحر کمتری نسبت به دستگاه های ثابت نیاز داشته و از سوی دیگر امکان ایجاد حرکات نامطلوب با این دستگاه ها بخاطر متحرک بودن آن ها کمتر است در صورتی که فرد معالجه کننده اصول استفاده صحیح و بکارگیری درست این دستگاه ها را بداند، قادر خواهد بود که بسیاری از ناهنجاری های دندانی و اسکلتی را به سادگی درمان کند و از این طریق نیاز به درمان های پیچیده و حتی جراحی های پرهزینه و پرمخاطره را منتفی نماید. در مواردی استفاده همزمان بعضی از اتچمنت های ثابت به همراه پلاک های متحرک می تواند توانایی این دستگاه را به میزان زیاد افزایش دهد. این اتچمنت ها حرکات اکستروزیو، اینتروزیو و اصلاح چرخش و یا حتی آپرایتینگ ریشه را نیز تسهیل می کنند.

بطور کلی دستگاه های متحرک ارتودنسی در سه گروه زیر قرار می گیرند:

 • دستگاه فانکشنال: پلاکی است که برای تغییر مسیر و اصلاح رشد فکین در دوران رشد بکار می رود.
 • دستگاه پاسیو یا پلاک نگهدارنده: پلاکی است که برای حفظ و نگهداری درمان های انجام شده توسط دستگاه های ثابت یا متحرک ارتودنسی استفاده می شود.
 • پلاک فعال: دستگاه متحرک و رایج در ارتودنسی است که برای انجام حرکات دندانی و سایر درمان های متحرک ارتودنسی استفاده می شود و حاوی اجزاء فعال می باشد.

هزینه کمتر، رعایت بهداشت بهتر، امکان استفاده از بایت پلن و صرف وقت کمتر در مطب از ویژگی های بارز دستگاه های متحرک ارتودنسی است.

مزایای دستگاه های متحرک ارتودنسی

دستگاه های متحرک ارتودنسی امتیازاتی دارند که به طور خلاصه به بعضی از آنها اشاره می شود:

 • براحتی تنظیم می شوند و پیچیدگی کمی دارند.
 • این دستگاه ها در لابراتوار و توسط تکنسین ساخته می شوند و لذا درمان موردنیاز برای تنظیم در مطب نسبت به دستگاه های ثابت کوتاهتر است.
 • امکان استفاده از بایت پلن ( برای درمان تداخلات اکلوزالی و کراس بایت ها) در آنها وجود دارد.
 • امکان رعایت بهتر و بیشتر بهداشت نسبت به دستگاه های ثابت وجود دارد. دستگاه های متحرک می توانند توسط بیمار برای تمیزکردن دندان و پلاک درآورده شوند، بنابراین از نظر بهداشت دهان مشکلات زیادی ایجاد نمی کنند.
 • ساختن دستگاه های متحرک نسبتاً کم خرج است و از لحاظ قیمت مناسب ترند و در درمان با این دستگاه ها نیاز به خرید بند و سایر اتچمنت های گرانقیمت وجود ندارد.
 • امکان درآوردن آنها از دهان در موارد خاص وجود دارد. در نتیجه در روز های اول درمان که بیمار به پلاک متحرک عادت ندارد، می تواند روزانه 4-6 ساعت از آن استفاده کرده و به تدریج زمان استفاده را افزایش دهد تا به حد مطلوب برسد. همچنین در مواردی که دستگاه صدمه دیده و برای بیمار ناراحتی ایجاد می کند می تواند درآورده شود.

 

ارتودنسی متحرک

 

 • از دست رفتن انکوریج در پلاک های متحرک به مراتب کمتر رخ می دهد. چرا که بیس پلیت موجود در این دستگاه کام را نیز به واحد انکوریج اضافه می کند.
 • با دستگاه های متحرک می توان به تعداد کمی از دندان ها نیرو وارد کرد. لذا کنترل حرکات دندانی و پیشرفت درمان ساده تر است ولی توجه دقیق لازم است.
 • انجام کارهای درمانی نظیر ترمیمی یا درمان های پیشگیری طی درمان با دستگاه های متحرک ارتودنسی امکان پذیر است.
 • در درمان با دستگاه های متحرک ارتودنسی، بیمار همکاری بیشتری دارد و این باعث جلب نظر بیشتر بیمار و ایجاد اعتماد به نفس در وی است.
 • از پلاک متحرک ارتودنسی حتی در دوران تکامل اکلوژن نیز می توان استفاده کرد. مال اکلوژن هایی که درمان آنها نیازمند حرکت ساده تیپینگ می باشد می توانند بطور رضایت بخشی توسط دستگاه های متحرک درمان شوند.
 • دستگاه های متحرک کمتر از دستگاه های ثابت از نظر ظاهری دیده می شوند ولی با توجه به پیشرفت های اخیر در مورد دستگاه های ثابت (نظیر براکتهای سرامیکی و نیز چسباندن براکتها از لینگوال) این مساًله از اهمیت کمتری برخوردار شده است.
 • در صورتی که سیمی در پلاک شکسته یا خراب شده و موجب درد بیمار شده باشد، برای مدت کوتاهی بیمار می تواند پلاک متحرک را بردارد تا زمانی که بتواند به متخصص ارتودنسی مراجعه نماید.
 • دستگاه های متحرک با داشتن بایت پلان می توانند تداخلات اکلوزالی و شیفت های فک پایین را برطرف کنند که این کار بوسیله دستگاه های ثابت امکان پذیر نیست.

معایب دستگاه های متحرک ارتودنسی

این دستگاه ها فقط حرکات تیپینگ کنترل نشده دارند و برای انجام سایر حرکات (بدنه ای و حرکت ریشه) قابل استفاده نیستند. مثلاً برای کشیدن دندان پرمولر اول در صورتی می توان برای حرکت دندان کانین از پلاک متحرک استفاده کرد که این دندان از ابتدا شیب مزیالی تاج داشته باشد. در مواردی که دندان ها دارای چرخش شدید باشند، نمی توان از دستگاه متحرک استفاده کرد به جز دندان های انسیزور سانترال و لترال بالا که تاج پهنی دارند و امکان اعمال نیرو در دو جهت مخالف در تاج آنها وجود دارد. البته در این موارد احتمال کوتاه یا بلند شدن طول تاج کلینیکی دندان ها وجود دارد.

در ناهنجاری های شدید فکین، پلاک متحرک کارائی چندانی نداشته و اغلب درمان های پیچیده تر لازم است. همچنین بستن فضاهای باقیمانده با دستگاه متحرک بسیار مشکل است. اگر بیماری کرودینگ شدید داشته باشد طوریکه نیاز به کشیدن دندان باشد، راخت تر می توان با دستگاه متحرک به نتیجه رسید تا زمانی که در بیمار دارای کرودینگ خفیف، کشیدن دندان هم الزامی باشد.

تنها در صورت کشیدن دندان پرمولر اول می توان با دستگاه متحرک، تماس مناسبی بین کانین و پرمولر دوم برقرار کرد و در سایر موارد نمی توان به تماسی مطلوب دست یافت و اغلب استفاده از دستگاه های ثابت برای تکمیل درمان الزامی است.

بهترین متخصص ارتودنسی در فرمانیه

تأمین گیر پلاک فک پایین بسیار مشکل است. علاوه بر این فضای کمی برای قراردادن اجزاء پلاک وجود دارد. مثلاً قراردادن فینگراسپرینگ با زبان تداخل پیدا می کند. در نتیجه بیمار مناسب برای درمان با پلاک متحرک، بیماری است که فک پایین فاقد مشکل یا دارای مشکلات کمی باشد و فقط فک بالا نیازمند درمان باشد و بالاخره این که استفاده از پلاک متحرک به همکاری کامل بیمار وابسته است. در نتیجه در بیماران فاقد همکاری مناسب نظیر بیماران عقب مانده ذهنی به سختی می توان به نتیجه مطلوب دست یافت بهتر است در این موارد در صورت لزوم از دستگاههای ثابت استفاده شود.

 

*** درمان با پلاک متحرک ارتودنسی تجویز نمی شود وقتی کهبیمار فاقد همکاری لازم است یا عقب مانده ذهنی است.

 

موارد تجویز پلاکهای متحرک ارتودنسی

به عنوان یک اصل نتیجه مطلوب وقتی بدست می آید که برای درمان هر ناهنجاری دستگاه مناسب انتخاب گردد. بهترین نتیجه را می توان با دستگاه های متحرک ارتودنسی در موارد زیر بدست آورد:

 • وقتی که دندان ها فقط به حرکات tipping تاج نیاز دارند.
 • وقتی که دندانی با تاج پهن به اصلاح چرخش نیاز دارد.
 • برای کاهش اوربایت با استفاده از یک بایت پلن قدامی یا درمان اپن بایت با بایت پلن های خلفی.
 • برای حذف کراس بایت های قدامی، افزایش اورجت و درمان مال اکلوژن کلاس III در دوران رشد.
 • برای درمان تنگی فک بالا در سن پایین.
 • برای انجام درمان های دوران رشد با پلاک های فانکشنال.

موارد منع استفاده از پلاک های متحرک ارتودنسی

در بیماران دارای مال اکلوژن کلاسII یا III اسکلتال که درمان به روش استتاری مورد تجویز باشد و به خاطر این که انجام حرکات متعدد و افتراقی در دندان ها الزامی است، درمان با دستگاه های ثابت توصیه می شود. همچنین در بیمارانی که دارای ارتفاع صورت زیاد و یا زاویه مندیبل بیش از حد باز می باشند، به خاطر نیاز به انجام حرکات اینتروژن در دندان ها دستگاه های ثابت ترجیح داده می شود.

در ناهنجاری های شدید فک پایین به همراه شلوغی بیش از حد دندان ها و هنگامی که جهت درمان ناهنجاری نیاز به حرکات دندانی بدنه ای یا ریشه ای خالص باشددرمان با پلاک های متحرک توصیه نمی شود. در صورت وجود اشکالات عمده در بافت نرم از قبیل ناراحتیهای پریودنتال شدید و یا وجود فرنوم لبیالی که بین ریشه دندان ها فاصله افتاده باشد بهتر است از دستگاه های ثابت ارتودنسی برای درمان استفاده شود.

 

ریتینر متحرک برای ارتودنسی متحرک

 

ویژگیهای مطلوب یک پلاک متحرک ارتودنسی

یک پلاک متحرک ارتودنسی بایستی دارای ویژگی باشد آن را در شرایط یکسان نسبت به دستگاه های ثابت برتری بخشد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به آسانی ساخته شود.
 • به آسانی قابل تمیزکردن باشد و به مرور زمان تغییر رنگ ندهد و یا بدبو نگردد.
 • ارزان باشد.
 • زیبایی قابل قبولی داشته و توسط فرد پذیرفته شود.
 • به راحتی داخل دهان قرار گیرد، در آوردن آن ساده باشد و به راحتی تنظیم شود.
 • از لحاظ بیولوژیک مشکلی نداشته باشد و به انساج مجاور صدمه نزند.
 • طوری طراحی شود که در صورت عدم مراجعه به موقع بیمار، عوارض جانبی کمتری ایجاد کند.
 • در جویدن و تکلم بیمار اختلال کمتری ایجاد کند.
 • به همکاری کمتر بیمار نیاز داشته باشد.
*** با یک پلاک متحرک حتی می توان بطور همزمان چهار یا پنج عارضه را درمان کرد.

 

انتخاب نمونه های مناسب جهت درمان با دستگاه های متحرک

 • بیمار:

باید به این مسأله اهمیت داد که درمان ارتودنسی منحصر به بیمارانی است که همکاری و بهداشت دهان خوبی دارند. تلاش برای درمان بیماران فاقد همکاری یا کسانی که از دستگاهشان آنطوری که به آنها آموزش داده شده استفاده نمی کنند بی نتیجه است.

پیش بینی چگونگی همکاری بیمار بسیار مشکل می باشد. بهداشت دهان بد و عدم مراقبت از دندان ها دلالت بر نداشتن انگیزه دارد و نمی توان درمان ارتودنسی را شروع کرد مگر اینکه بهداشت دهان تا چند ماه در حد استاندارد و خوب باقی مانده و ادامه پیدا کند.

 • اکلوژن:

به عنوان یک اصل، دندانپزشک عمومی نباید مبادرت به درمان نمونه های مشکل زیر نماید:

 • کلاسII و کلاس III اسکلتی شدید.
 • هنگامی که زاویه پلان فرانکفورت به پلان فک پایین (M.A) خیلی زیاد یا خیلی کم است.
 • هنگامی که درمان وسیع و کاملی برای قوس فک پایین احتیاج است.
 • هنگامی که دندان ها باید حرکت بدنه ای داده شوند یا زمانی که چرخش های دندانی متعدد وجود دارد.
 • هنگامی که بافت نرم نامساعد است مثل لب های incompetent شدید.

واضح است که مانند تمام درمان های ارتودنسی، متخصص ارتودنسی زمانی باید از دستگاه های متحرک استفاده کند که بهبودی بیمار از نظر استتیک و فانکشنال را پیش بینی کرده باشد.


متخصص ارتودنسی متحرک

متخصص ارتودنسی متحرک دندانپزشکی است که به طور خاص در زمینه تشخیص، پیشگیری و درمان ناهنجاری‌های دندانی و فکی با استفاده از دستگاه‌های ارتودنسی متحرک آموزش دیده است. این متخصصان از دانش و مهارت خود برای ایجاد لبخندهای سالم و زیبا برای بیماران در هر سنی استفاده می‌کنند.

در حالی که همه متخصصان ارتودنسی می‌توانند از دستگاه‌های متحرک در صورت لزوم استفاده کنند، متخصصان ارتودنسی متحرک آموزش و تجربه اضافی در این زمینه خاص دارند. آنها با طیف وسیعی از دستگاه‌های متحرک، از جمله الاینرها، ریتینرها، هدگیرها و دستگاه‌های فانکشنال آشنا هستند و می‌توانند بهترین گزینه درمانی را برای نیازهای فردی هر بیمار انتخاب کنند.

 

دکتر ارتودنسی متحرک

 

برخی از مزایای ارتودنسی متحرک عبارتند از:

 • ظاهر نامحسوس: برخلاف بریس‌های ثابت، دستگاه‌های متحرک را می‌توان در صورت عدم نیاز از دهان خارج کرد، که این امر آنها را به انتخابی محبوب برای بیمارانی تبدیل می‌کند که به دنبال درمان ارتودنسی نامحسوس هستند.
 • راحتی بیشتر: دستگاه‌های متحرک معمولاً از بریس‌های ثابت راحت‌تر هستند، زیرا لثه‌ها و گونه‌ها را تحریک نمی‌کنند.
 • بهداشت دهان و دندان آسان‌تر: دستگاه‌های متحرک را می‌توان به راحتی برای تمیز کردن از دهان خارج کرد، که به حفظ بهداشت دهان و دندان در طول درمان کمک می‌کند.

با این حال، ارتودنسی متحرک برای همه مناسب نیست. در موارد ناهنجاری‌های دندانی شدید، ممکن است بریس‌های ثابت تنها گزینه موثر باشند.

اگر به دنبال ارتودنسی متحرک هستید، مهم است که با یک متخصص ارتودنسی متحرک واجد شرایط مشورت کنید. آنها می‌توانند در مورد گزینه‌های درمانی خود با شما بحث کنند و به شما کمک کنند تا بهترین تصمیم را برای لبخند خود بگیرید.

در اینجا چند نکته برای یافتن متخصص ارتودنسی متحرک در منطقه شما آورده شده است:

 • از دندانپزشک خود برای معرفی ارجاع بگیرید.
 • از دوستان و خانواده خود برای توصیه بپرسید.
 • در وب سایت انجمن دندانپزشکان آمریکا یا انجمن ارتودنسی آمریکا جستجو کنید.
 • هنگام انتخاب متخصص ارتودنسی متحرک، حتماً در مورد سابقه تحصیلی و تجربه آنها، فلسفه درمان آنها و گزینه‌های پرداخت آنها سؤال کنید.

همچنین مهم است که با متخصص ارتودنسی متحرک خود احساس راحتی کنید و بتوانید به طور موثر با او ارتباط برقرار کنید. آنها باید وقت بگذارند تا به نگرانی‌های شما گوش دهند و به تمام سوالات شما پاسخ دهند.


ارتودنسی متحرک را کجا انجام دهیم؟

بهترین متخصص ارتودنسی متحرک چه کسی است؟

از آنجایی که این روش، نسبتاً جدید است، پس دندانپزشکی می ‌تواند بهترین خدمات را به شما بدهد که اطلاعات خود را به روز نگه داشته باشد و همچنین با عضویت در انجمن های جهانی ارتودنسی و شرکت در دوره های جدید، بهترین روش ها و تکنیک‌های استفاده از روش جدید را آموخته باشد.

 

دکتر درانی متخصص ارتودنسی متحرک

 

دکتر درّانی با سالها سابقه و فعالیت در زمینه ارتودنسی و با عضویت در انجمن ارتودنتیست های ایران، آمریکا، اروپا و آسیا، همیشه از جدیدترین روش های ارتودنسی استفاده می کند و اگر تشخیص تخصصی ایشان این باشد که روش ارتودنسی متحرک برای شما مناسب است، قطعا این روش ها را به بهترین صورت برای شما پیاده ساده می کند.

بهترین متخصص ارتودنسی متحرک دکتر درانی، با استفاده از تجهیزات به روز و اصل، به دنبال ارائه مطلوب ترین راه حل ها برای اصلاح ناهنجاری های دندان و فک بیماران خود می باشد. دکتر درانی با امکان ارائه مشاوره رایگان، بررسی تخصصی دندان های شما و پیشنهاد بهترین روش ارتودنسی به شما کمک می کند که بهترین استفاده را از ارتودنسی متحرک ببرید و بیشترین نتیجه را دریافت کنید.

راه‌های ارتباطی با کلینیک دکتر درّانی به صورت زیر می باشد:

آدرس کلینیک:
شماره های تماس:

 

متخصص ارتودنسی متحرک در تهران

متخصص ارتودنسی متحرک در تهران را می توان با استفاده از منابع مختلف پیدا کرد. نکته مهم این است که بهتر است با مشورت و تحقیق فراوان، متخصصین ارتودنسی متحرک در تهران را بیابید و با بررسی جامع، یکی از دکترهای متخصص ارتودنسی متحرک که برای شما مناسب را انتخاب کنید. 

نامرتبی دندان‌ها و مشکلات فکی می‌توانند زیبایی لبخند شما را تحت تاثیر قرار داده و اعتماد به نفستان را کاهش دهند. ارتودنسی متحرک به عنوان یکی از راه‌حل‌های محبوب برای مرتب کردن دندان‌ها، به شما کمک می‌کند تا با ظاهری آراسته‌تر و لبخندی زیبا، در مسیر سلامتی و اعتماد به نفس قدم بردارید.

انتخاب متخصص ارتودنسی متحرک در تهران می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای در روند درمان و نتیجه نهایی آن داشته باشد. دکتر بهادر درانی، با سابقه درخشان و تخصص بالا در زمینه ارتودنسی متحرک، به عنوان یکی از بهترین متخصصان این حوزه در تهران شناخته شده است.

برخی از مزایای انتخاب دکتر بهادر درانی به عنوان بهترین متخصص ارتودنسی متحرک در تهران عبارتند از:

 • سابقه و تجربه: دکتر درانی با سال‌ها تجربه در زمینه ارتودنسی متحرک، سابقه درخشانی در درمان انواع مشکلات ارتودنسی دارد.
 • تخصص و مهارت: ایشان با تسلط به جدیدترین روش‌ها و تکنیک‌های ارتودنسی متحرک، درمانی دقیق و موثر را برای شما ارائه می‌کنند.
 • استفاده از تجهیزات پیشرفته: در مطب دکتر درانی از مدرن‌ترین تجهیزات و دستگاه‌های ارتودنسی متحرک استفاده می‌شود که به تسریع روند درمان و افزایش دقت آن کمک می‌کند.
 • تعهد و وجدان کاری: دکتر درانی متعهد به ارائه بهترین خدمات به بیماران خود است و با صبر و حوصله به تمام سوالات و دغدغه های شما پاسخ می‌دهد.
 • فضای مطب آرام و دلنشین: مطب دکتر درانی فضایی آرام و دلنشین دارد که به شما کمک می‌کند تا در طول ویزیت احساس آرامش داشته باشید.

اگر به دنبال متخصصی مجرب و کارآزموده برای انجام ارتودنسی متحرک در تهران هستید، دکتر بهادر درانی انتخابی ایده‌آل برای شماست. با انتخاب ایشان، لبخندی زیبا و ظاهری آراسته را به خود هدیه دهید و از مزایای سلامتی و اعتماد به نفس آن بهره‌مند شوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با دکتر بهادر درانی، می‌توانید از طریق وب‌سایت ایشان به آدرس https://drdorrani.com/  و یا تماس با شماره تلفن های موجود در سایت اقدام کنید.

 

متخصص ارتودنسی متحرک

 

بهترین متخصص ارتودنسی متحرک در تهران

بهترین متخصص ارتودنسی متحرک در تهران یکی از دغدغه های اشخاصی است که مایلند، از این روش درمانی برای مرتب کردن دندان های خود استفاده کنند. توصیه ما به شما این است که با توجه به یک سری فاکتورها که در این مقاله به شما معرفی می کنیم، یکی از بهترین دکترهای ارتودنسی متحرک در شهر تهران را پیدا کنید و هر چه سریع تر درمان خود را آغاز کنید. 

اگر به دنبال بهترین متخصص ارتودنسی متحرک در تهران هستید، فهم این موضوع که ارتودنسی متحرک چگونه می‌تواند تغییر مثبتی در لبخند شما ایجاد کند، امری حیاتی است. با توجه به تکنولوژی‌های نوین و روش‌های پیشرفته مورد استفاده توسط متخصص ارتودنسی در تهران، می‌توان گفت که درمان‌های ارتودنسی متحرک اکنون راحت‌تر و کم تداخل‌تر از گذشته هستند.

به یاد داشته باشید، انتخاب ارتودنسی متحرک مناسب نیازمند بررسی دقیق و کسب اطلاعات کافی درباره مهارت‌ها و تجربیات متخصصین است. این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا بهترین گزینه را برای دستیابی به نتایج دلخواه خود انتخاب کنید.

علاوه بر مناطق ذکر شده در بالا، در سراسر تهران اگر از اشخاص با تجربه و بیماران سابق بپرسید که بهترین متخصص ارتودنسی متحرک در تهران کیست یا اینکه متخصص ارتودنسی متحرک خوب در تهران چه کسی است، یکی از اولین گزینه هایی که به ذهن این شخاص می رسد، دکتر بهادر درانی است. معمولا افراد با توجه به هزینه و زمانی که برای ارتودنسی متحرک صرف می کنند، ترجیح می دهند که ارتودنسی متحرک آنها توسط دکتر متخصص ارتودنسی انجام شود که دارای حسن سابقه، تخصص علمی و تجارب درخشانی باشد.

دکتر درانی با ۱۵ سال سابقه و مداوای بیش از ۱۲ هزار بیمار ارتودنسی، توانسته است تجارب با ارزشی را در زمینه تخصص ارتودنسی متحرک به دست آورد و عملا یک درمان آسان، امن و با قیمت مناسبی را برای شما فراهم می کند. 

 

متخصص ارتودنسی متحرک

 

بهترین متخصص ارتودنسی متحرک در تهران: دکتر بهادر درّانی

داشتن لبخندی زیبا و ظاهری آراسته، آرزوی بسیاری از افراد است. نامرتبی دندان‌ها و مشکلات فکی می‌توانند زیبایی لبخند را تحت تاثیر قرار داده و اعتماد به نفس افراد را کاهش دهند. ارتودنسی به عنوان یکی از راه‌حل‌های محبوب برای مرتب کردن دندان‌ها، به شما کمک می‌کند تا با ظاهری آراسته‌تر و لبخندی زیبا، در مسیر سلامتی و اعتماد به نفس قدم بردارید.

در میان روش‌های مختلف ارتودنسی، ارتودنسی متحرک به دلیل مزایای متعدد از جمله ظاهر نامحسوس، بهداشت آسان‌تر و راحتی بیشتر، به انتخابی محبوب برای بسیاری از افراد تبدیل شده است. با این حال، انتخاب متخصص ارتودنسی متحرک در تهران می‌تواند نقشی تعیین‌کننده در روند درمان و نتیجه نهایی آن داشته باشد.

دکتر بهادر درانی، با سابقه درخشان و تخصص بالا در زمینه ارتودنسی متحرک، به عنوان یکی از بهترین متخصصان ارتودنسی متحرک در تهران شناخته شده است. ایشان با بهره‌گیری از دانش و تجربه خود و همچنین استفاده از جدیدترین روش‌ها و تجهیزات، درمانی دقیق، موثر و کم‌درد را برای بیماران خود ارائه می‌کنند.

برخی از ویژگی‌های بارز دکتر بهادر درانی که ایشان را به بهترین متخصص ارتودنسی متحرک در تهران تبدیل کرده است، عبارتند از:
 • سابقه و تجربه: دکتر درانی با بیش از 15 سال سابقه کار در زمینه ارتودنسی، تجربه‌ای غنی در درمان انواع مشکلات ارتودنسی، به خصوص ارتودنسی متحرک، دارد.
 • تخصص و مهارت: ایشان با تسلط به جدیدترین روش‌ها و تکنیک‌های ارتودنسی متحرک، به شما کمک می‌کنند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به لبخندی زیبا و دلخواه خود برسید.
 • استفاده از تجهیزات پیشرفته: در مطب دکتر درانی از مدرن‌ترین تجهیزات و دستگاه‌های ارتودنسی متحرک استفاده می‌شود که به تسریع روند درمان و افزایش دقت آن کمک می‌کند.
 • تعهد و وجدان کاری: دکتر درانی متعهد به ارائه بهترین خدمات به بیماران خود است و با صبر و حوصله به تمام سوالات و نگرانی های شما پاسخ می‌دهد.
 • فضای مطب آرام و دلنشین: مطب دکتر درانی فضایی آرام و دلنشین دارد که به شما کمک می‌کند تا در طول ویزیت احساس آرامش داشته باشید.

علاوه بر موارد فوق، دکتر بهادر درانی در زمینه ارتودنسی کودکان نیز تبحر دارد و می‌تواند به بهترین نحو، مشکلات ارتودنسی کودکان را درمان کند.

اگر به دنبال متخصصی مجرب، دلسوز و متعهد برای انجام ارتودنسی متحرک در تهران هستید، دکتر بهادر درانی انتخابی ایده‌آل برای شماست. با انتخاب ایشان، لبخندی زیبا و ظاهری آراسته را به خود هدیه دهید و از مزایای سلامتی و اعتماد به نفس آن بهره‌مند شوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با دکتر بهادر درانی، می‌توانید از طریق وب‌سایت ایشان به آدرس https://drdorrani.com/req-time.php و یا تماس با شماره تلفن های موجود در سایت اقدام کنید.

با انتخاب دکتر بهادر درانی، به لبخندی زیبا و اعتماد به نفسی ابدی دست پیدا کنید!

ریتینر متحرک

 

برای رزرو جلسه رایگان مشاوره می توانید از طریق وبسایت دکتر درانی یک وقت ویزیت بگیرید یا اینکه با شماره تلفن مطب تماس بگیرید و در اولین وقت برای مشاوره رایگان به کلینیک ایشان مراجعه کنید. 

نکات کلیدی

جستجوی دقیق برای پیدا کردن بهترین متخصص ارتودنسی متحرک در تهران.

آشنایی با آخرین تکنولوژی‌های به‌کار رفته در ارتودنسی متحرک.

بررسی سوابق حرفه‌ای و تحصیلات متخصصین.

در نظر گرفتن نمونه کارهای قبلی و نتایج درمانی آن‌ها.

توجه به بازخوردها و تجربیات دیگر مراجعین.

شناخت ارتودنسی متحرک و مزایای آن نسبت به سایر روش‌ها.

اهمیت مشاوره اولیه و صحبت با متخصص پیش از تصمیم‌گیری.

دکتر ارتودنسی متحرک در تهران

دنبال کردن یک درمان ارتودنسی متحرک نیازمند یافتن یک دکتر ارتودنسی متحرک خوب در تهران است. امروزه، با پیشرفت‌های جدید در علم دندانپزشکی، ارتودنسی متحرک تهران به سطح کیفی بالایی رسیده است و می‌توان با یک بررسی دقیق نسبت به انتخاب بهترین دکتر متخصص ارتودنسی متحرک در تهران اقدام نمود. ارائه خدماتی نوین و کارآمد، و استفاده از تجهیزات پیشرفته توسط این متخصصان، بهبود یافتن سلامت دهان و دندان را تضمین می‌کند.

استانداردهای بالای درمانی و رضایت مراجعین، معیارهای مهمی برای ارزیابی متخصصین ارتودنسی متحرک هستند.

 مشورت با بیماران پیشین و بررسی نمونه کارها به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید با اطمینان بیشتری به سمت درمان خود گام بردارید. دکتر ارتودنسی متحرک در تهران، به تعداد زیادی وجود دارد که اکثر آنها از دانش تخصصی به روزی برخوردار هستند، مدرک تخصصی در این زمینه دریافت کرده اند و قطعا دارای تجربه در این زمینه می باشند. شما بهتر است با توجه به سابقه یک دکتر متخصص ارتودنسی متحرک و با توجه به بازخورد بیماران و تخصص ایشان، اقدام به انتخاب یک متخصص کرده و درمان خود را آغاز کنید. 

دکتر ارتودنسی متحرک خوب در فرمانیه

یافتن دکتر ارتودنسی متحرک خوب در فرمانیه گام مهمی در راستای رسیدن به لبخندی زیبا و دندان‌هایی منظم می‌باشد. این پزشکان با تجربه، تخصص خود را در خدمت شما قرار می‌دهند تا تجربه‌ای مطمئن از ارتودنسی در تهران را به شما ارائه دهند.

ارتودنسی متحرک نه تنها زیبایی لبخندتان را به ارمغان می‌آورد، بلکه به سلامتی دهان و دندان‌هایتان نیز کمک شایانی می‌کند.

دکتر بهادر درانی در فرمانیه با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته و روش‌هایی نوین، تعهد خود را به بالاترین سطح کیفیت ارائه خدمات نشان می‌دهند. در ادامه، نگاهی به اصول مهم در انتخاب یک متخصص ارتودنسی برتر خواهیم داشت:

 • سابقه درخشان و نمونه کارهای موفق
 • مدرک تحصیلی مرتبط و گواهینامه‌های تخصصی
 • به‌کارگیری روش‌ها و مواد درمانی مدرن
 • ارائه مشاوره دقیق و کامل پیش از شروع درمان
 • نظرات و تجربیات مراجعین پیشین

انتخاب دکتر ارتودنسی که همه این ویژگی‌ها را دارا باشد، تضمین‌کننده نتایج درمانی مطلوب و رضایت‌بخش خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره می‌توانید به کلینیک‌های تخصصی ارتودنسی مراجعه کنید و به سوالات خود پاسخ گیرید.

 

بهترین متخصص ارتودنسی متحرک در تهران

 

بهترین دکتر متخصص ارتودنسی متحرک

گزینش بهترین متخصص ارتودنسی متحرک در تهران گام مهمی در مسیر دستیابی به لبخندی زیبا و سلامتی دندان‌ها است. انتخاب متخصصی که توانسته با دانش عمیق علمی و تجربه‌ی فراوان، نتایج بی‌نظیری را در زمینه‌ی ارتودنسی ارائه دهد، می‌تواند تأثیری شگرف بر روند درمانی داشته باشد. بهترین متخصصان ارتودنسی متحرک در تهران با به‌کارگیری متدهای پیشرفته و با حوصله و دقت در کار، باعث بهبود کیفیت زندگی بیماران شده‌اند.

در شهر تهران، متخصصینی را می‌توان یافت که به واسطه‌ی تخصص و تعهد خود درمان‌های ارتودنسی متحرک را با موفقیت به انجام رسانده و در میان بیماران خود اعتباری نیرومند برجای گذاشته‌اند. این اعتبار نه تنها از سوی شهرت آکادمیک، بلکه از طریق بازخوردهای مثبت و توصیه‌های فراوان کسب شده است. دکتر درانی یکی از این متخصصان ارتودنسی که توانسته کمک زیادی به بیماران خود بکند. این عوامل همگی به بیماران در انتخاب ارتودنسی تهران و دکتر متخصص ارتودنسی متحرک مطمئن کمک شایانی می‌کنند.

بنابراین، برای کسب اطمینان از دریافت بهترین خدمات ممکن، به دنبال متخصصین باشید که تجربه‌ی قابل قبول و سوابق درخشان داشته و به طور مستمر در حال به‌روزرسانی دانش و مهارت‌های خود هستند. این تعهد به تعالی، تضمینی برای آینده‌ای روشن‌‌تر است که با یک لبخند زیبا آغاز می‌شود.

بهترین متخصص ارتودنسی متحرک در فرمانیه

بهترین دکتر ارتودنسی متحرک در فرمانیه

فرمانیه نه تنها به خاطر معماری و بوستان‌های زیبایش شناخته شده است، بلکه به دلیل داشتن بهترین متخصص ارتودنسی متحرک نیز مورد توجه قرار گرفته ا‌ست. انتخاب دکتر متخصص ارتودنسی در فرمانیه برای درمان‌های دقیق و مدرن ارتودنسی، می‌تواند تجربه‌ای ممتاز از درمان را برای بیماران به ارمغان آورد.

ارتودنسی متحرک در فرمانیه

دکتر درانی با تکیه بر دانش تخصصی و تجهیزات پیشرفته، به خوبی توانسته‌اند در میان اهالی این منطقه به عنوان بهترین متخصص ارتودنسی متحرک شناخته شوند. این شهرت نه تنها به دلیل سطح عالی خدمات است بلکه نتیجه‌ی تعهد به بهبود مستمر و استفاده از فناوری‌های نوظهور در ارتودنسی است.

 • تجربه‌ی ارزشمند مقابله با چالش‌های پیچیده دندانی
 • برخورداری از متدولوژی‌های نوین در ارتودنسی متحرک
 • ارائه‌ی مشاوره‌های فراگیر و سفارشی برای هر بیمار

در نتیجه، اگر به دنبال ارتودنسی متحرک در منطقه فرمانیه هستید، می‌توانید اطمینان داشته باشید که برترین متخصص ارتودنسی متحرک را در این منطقه خواهید یافت. برتری و مهارت ایشان در ارائه‌ی خدمات با کیفیت بر کسی پوشیده نیست.

متخصص ارتودنسی متحرک خوب در فرمانیه

اگر به دنبال بهترین متخصص ارتودنسی متحرک در فرمانیه هستید، با توجه به بازخوردهای بیماران و درمان های انجام شده و همچنین ۱۵ سال سابقه و تخصص علمی دکتر بهادر درّانی، به جرأت می توان گفت که دکتر درانی می تواند عنوان بهترین متخصص ارتودنسی متحرک در فرمانیه تهران را به خود اختصاص دهد. گواه این عنوان، رضایت بسیار بالای بیماران دکتر درانی، بازخوردهای صورت گرفته در وبسایت های مختلف، و همچنین معرفی بیماران توسط افراد برجسته و حتی بیماران گذشته به دکتر بهادر درانی می باشد. بنابراین اگر به دنبال متخصص ارتودنسی متحرک خوب در فرمانیه هستید، حتما یک وقت مشاوره از دکتر درانی بگیرید.

می توان گفت دکتر درانی، به دلایل زیر، بهترین متخصص ارتودنسی متحرک در فرمانیه است:

 • مشاوره رایگان و تخصصی به بیماران قبل از آغاز ارتودنسی
 • استفاده از بهترین روش های ارتودنسی با توجه به سن و شرایط جسمی و اجتماعی بیمار
 • درمان ارتودنسی در حداقل زمان ممکن و بدون بازگشت
 • استفاده از مرغوب ترین وسایل و ابزارهای ارتودنسی برای حصول نتیجه بهتری و سریع تر
 • صداقت در گفتار و کردار و هزینه های مناسب
 • پیگیری مداوم بیمار و ارائه توصیه های دقیق جهت حصول نتیجه کارآمد و حفظ نتایج ارتودنسی
 • به روز بودن و تخصص علمی
 • عضو بودن در برترین انجمن های ارتودنسی جهان

با توجه به آنچه در بالا ذکر شد، دکتر درانی بهترین و برترین متخصص ارتودنسی متحرک در فرمانیه است و اگر منزل یا محل کار شما به این منطقه نزدیک است، بهتر است یک جلسه رایگان برای ارتودنسی متحرک نزد ایشان بروید و با خیال راحت درمان خود را آغاز کنید. 

بهترین متخصص ارتودنسی متحرک

با توجه به مزایا و معایبی که ارتودنسی متحرک دارد، باید حتما یک جلسه مشاوره را پشت سر بگذارید که بدانید آیا این درمان برای شما مناسب است یا خیر. البته ارتودنسی متحرک طرفداران زیادی دارد، اما باید بدانید که برای حصول بهترین نتیجه، دکتر درانی ممکن است روش های ارتودنسی دیگر را نیز به شما پیشنهاد بدهد. 

بهترین متخصص ارتودنسی متحرک در نیاوران، تجریش، کاشانک، تجریش، اقدسیه، قیطریه، بوکان، دارآباد، آجودانیه، و دیباجی

با توجه به اینکه مطب دکتر درانی در منطقه فرمانیه قرار دارد، بیماران منطقه ۱ تهران، به دلیل نزدیکی به محل کار ایشان، معمولا به دکتر درانی مراجعه می کنند و ارتودنسی خود را آغاز می کنند. بنابراین، بهترین متخصص ارتودنسی متحرک نیاوران، تجریش، کاشانک، اقدسیه و ... معمولا دکتر درانی معرفی می شود و اشخاص زیادی از این مناطق تهران به دکتر درانی مراجعه می کنند. 


قیمت ارتودنسی متحرک در تهران

هزینه ارتودنسی متحرک در تهران به طور قابل توجهی از ارتودنسی ثابت کمتر است. انتخاب بین این دو روش درمانی به تشخیص و نظر متخصص ارتودنسی بستگی دارد. استفاده از روش نامناسب برای درمان دندان‌ها می‌تواند منجر به تشدید ناهنجاری‌های دندانی شود.

لذا به شما توصیه می‌کنیم برای انجام ارتودنسی، به بهترین متخصص ارتودنسی تهران که سابقه‌ی طولانی در این زمینه دارد، مراجعه کنید و از خدمات وی بهره‌مند شوید.

برای اطلاع از قیمت‌های به‌روز ارتودنسی متحرک در تهران می‌توانید با شماره‌های درج شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

 

نکات قبل از درمان ارتودنسی متحرک:

 • سلامت دندان‌ها: قبل از شروع درمان، سلامت کلیه دندان‌ها توسط دندانپزشک متخصص بررسی و تأیید می‌شود.
 • ترمیم دندان‌ها: در صورت وجود دندان‌های خراب، قبل از شروع ارتودنسی باید پر و یا عصب‌کشی شوند.
 • انتخاب متخصص: انتخاب متخصص ارتودنسی مناسب قبل از شروع ترمیم دندان‌ها انجام می‌شود.
 • کشیدن دندان: در برخی طرح‌های درمانی، ممکن است نیاز به کشیدن دندان باشد.
 • زمان‌بندی: در مورد ارتودنسی ثابت، سلامت کامل دندان‌ها و بافت‌های آن قبل از شروع درمان ضروری است. این قاعده در مورد ارتودنسی متحرک ممکن است متفاوت باشد.
 • درمان همزمان: گاهی اوقات، به دلیل ضرورت، ممکن است درمان ارتودنسی همزمان با ترمیم و کشیدن دندان‌ها انجام شود.
 • کودکان: در مورد کودکان، پس از مشورت با دندانپزشک، ترمیم دندان‌ها، به خصوص دندان‌های شیری، انجام می‌شود.

مراقبت‌ها پس از ارتودنسی متحرک:

 • نوع پلاک: بسته به نوع درمان، ممکن است از پلاک یک فک یا دو فک استفاده شود.
 • سختی صحبت کردن: پس از قرار دادن پلاک، ممکن است صحبت کردن برای بیمار دشوار باشد. این مشکل معمولاً موقتی بوده و با گذشت زمان برطرف می‌شود.
 • نحوه استفاده از پلاک: نحوه استفاده از پلاک با توجه به نظر دندانپزشک متخصص و بازخورد درمانی متفاوت خواهد بود.
 • بهداشت: رعایت بهداشت دهان و دندان در تمام طول دوره ارتودنسی متحرک ضروری است.
 • تمیز کردن پلاک: پلاک‌های متحرک باید به طور دقیق روی دندان‌ها قرار گرفته و با آب جوشانده یا مواد شوینده مناسب و مسواک تمیز شوند. این کار باید 2 تا 5 بار در روز انجام شود.
 • ضدعفونی کردن: هر دو هفته یکبار، پلاک را در آب و محلول سرکه سفید رقیق شده یا آب و وایتکس خیلی رقیق قرار دهید تا ضدعفونی شود.
 • نگهداری پلاک: پلاک‌های متحرک باید در ظرف‌های نگهدارنده مخصوص نگهداری شوند.
 • استفاده از خمیر دندان: تا حد ممکن از خمیر دندان برای تمیز کردن پلاک‌ها استفاده نکنید، زیرا مواد خمیر دندان ممکن است باعث ایجاد خط و خش روی سطح پلاک‌ها شود.
 • زخم دهان: در صورت ایجاد زخم در دهان هنگام استفاده از پلاک، استفاده از آن را متوقف کنید و فقط سه روز قبل از مراجعه به دندانپزشک به مدت 2 تا 3 ساعت از پلاک استفاده کنید.

نکات مهم:

 • در صورت بروز هرگونه مشکل یا سوال، حتماً با متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید.
 • رعایت دقیق دستورالعمل‌های دندانپزشک برای دستیابی به بهترین نتیجه از درمان ضروری است.
 • صبور باشید و به یاد داشته باشید که ارتودنسی متحرک به مرور زمان باعث اصلاح ناهنجاری‌های دندانی شما می‌شود.

 


سوالات متداول درمورد ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک چیست؟

ارتودنسی متحرک نوعی درمان ارتودنسی است که از دستگاه‌های متحرک مانند پلاک‌ها، ریتینرها و هدگیرها برای جابجا کردن دندان‌ها و اصلاح ناهنجاری‌های فکی استفاده می‌کند. برخلاف بریس‌های ثابت، دستگاه‌های متحرک را می‌توان در صورت عدم نیاز از دهان خارج کرد.

مزایای ارتودنسی متحرک چیست؟

 • ظاهر نامحسوس: دستگاه‌های متحرک را می‌توان در صورت عدم نیاز از دهان خارج کرد، که این امر آنها را به انتخابی محبوب برای بیمارانی تبدیل می‌کند که به دنبال درمان ارتودنسی نامحسوس هستند.
 • راحتی بیشتر: دستگاه‌های متحرک معمولاً از بریس‌های ثابت راحت‌تر هستند، زیرا لثه‌ها و گونه‌ها را تحریک نمی‌کنند.
 • بهداشت دهان و دندان آسان‌تر: دستگاه‌های متحرک را می‌توان به راحتی برای تمیز کردن از دهان خارج کرد، که به حفظ بهداشت دهان و دندان در طول درمان کمک می‌کند.

معایب ارتودنسی متحرک چیست؟

 • نیاز به همکاری بیمار: موفقیت ارتودنسی متحرک به همکاری و انضباط بیمار بستگی دارد. دستگاه‌ها باید طبق دستورالعمل استفاده شوند و به طور مرتب پوشیده شوند.
 • محدودیت‌ها: ارتودنسی متحرک برای همه ناهنجاری‌های دندانی مناسب نیست. در موارد ناهنجاری‌های شدید، ممکن است بریس‌های ثابت تنها گزینه موثر باشند.
 • هزینه: ارتودنسی متحرک می‌تواند به اندازه بریس‌های ثابت یا حتی بیشتر هزینه داشته باشد.

ارتودنسی متحرک برای چه دندان هایی مناسب است؟

ارتودنسی متحرک می‌تواند برای افراد در هر سنی که دارای ناهنجاری‌های دندانی خفیف تا متوسط ​​هستند، مانند:

 • فاصله بین دندان‌ها
 • دندان‌های شلوغ یا نامرتب
 • اوربایت یا آندربایت خفیف
 • کراس بایت خفیف

چه چیزی در طول معاینه اولیه ارتودنسی متحرک انتظار می‌رود؟

در طول معاینه اولیه، متخصص ارتودنسی سابقه پزشکی و دندانپزشکی شما را بررسی می‌کند، دندان‌ها و فک شما را معاینه می‌کند و عکس‌های رادیوگرافی و قالب‌هایی از دندان‌های شما می‌گیرد. آنها همچنین در مورد ناهنجاری‌های دندانی شما با شما صحبت می‌کنند و یک برنامه درمانی برای شما ایجاد می‌کنند.

هزینه ارتودنسی متحرک چقدر است؟

هزینه ارتودنسی متحرک می‌تواند به طور قابل توجهی بسته به محل زندگی شما، پیچیدگی ناهنجاری‌های دندانی شما، نوع دستگاهی که استفاده می‌شود و تجربه متخصص ارتودنسی شما متفاوت باشد. به طور کلی، ارتودنسی متحرک می‌تواند به اندازه بریس‌های ثابت یا حتی بیشتر هزینه داشته باشد.

آیا ارتودنسی متحرک دردناک است؟

اکثر افراد در طول ارتودنسی متحرک درد کمی را تجربه می‌کنند. این درد معمولاً خفیف و موقتی است و با مسکن‌های بدون نسخه قابل تسکین است.

چه مدت طول می‌کشد تا ارتودنسی متحرک کار کند؟

مدت زمان درمان با ارتودنسی متحرک به پیچیدگی ناهنجاری‌های دندانی شما و میزان همکاری شما با درمان بستگی دارد. به طور کلی، درمان 6 تا 24 ماه طول می‌کشد.

پس از ارتودنسی متحرک چه اتفاقی می‌افتد؟

پس از اتمام درمان، برای جلوگیری از بازگشت دندان‌ها به موقعیت قبلی خود، باید از یک نگهدارنده استفاده کنید. نوع نگهدارنده و مدت زمان استفاده از آن توسط متخصص ارتودنسی شما تعیین می‌شود.

آیا ارتودنسی متحرک ارزشش را دارد؟

ارتودنسی متحرک می‌تواند راهی موثر برای صاف کردن دندان‌ها و اصلاح ناهنجاری‌های فکی باشد. این می‌تواند به بهبود ظاهر شما، افزایش اعتماد به نفس شما و تسهیل جویدن و صحبت کردن کمک کند.


مطالب دیگرامتیاز این مقاله:


به این مقاله امتیاز دهید

*پر کردن این فیلد الزامی می‌باشد.