انواع دستگاههای ارتودنسی

  • خانه
  • انواع دستگاههای ارتودنسی

انواع دستگاههای ارتودنسی

الاستیکها (کش های ارتودنسی)              (ELASTICS (RUBBER BANDS

استفاده از الاستیکها طرز قرار گیری دندانهای بالا و پایین و یا بعبارتی جفت شدن دندانهای بالا و پایین را روی همدیگر اصلاح می کند. الاستیکها را طبق دستورالعملمتخصص ارتودنسی استفاده کنید و به یاد داشته باشید که اگر همانطور که پزشک به شما آموزش داده استفاده کنید کارایی بیشتری خواهد داشت.


دکتر درانی متخصص ارتودنسی

فورسوس  (Forsus)

دستگاه فورسوس جایگزینی برای دستگاه هدگیر می باشد که باعث تحریک رشد فکی (قبل از جهش رشدی) و به کاهش اوربایت (جلو زدگی دندانهای بالا) اصلاح طرز قرار گیری دندانها روی هم کمک کرده و احتمال جراحی در آینده را کاهش می دهدکه توسط متخصص ارتودنسی مورد استفاده قرار می گیرد.


 

 

دکتر درانی متخصص ارتودنسی

هدگير (HEADGEAR)

دستگاه هدگیر در درمان بیمارانی که دندان های فک بالای آنها جلوزده (فک بالا نسبت به فک پایین جلو است) و یا برعکس استفاده می شود.

دستگاه هدگیر به آرامی روی دندان ها قرار می گیرد و باعث مهار کردن رشد بیش از اندازه فک جلوزده می شود و فک متقابل را درجهت رشد تحریک می کند توسط متخصص ارتودنسی.

دکتر درانی متخصص ارتودنسی

هربست (HERBST)

دستگاه هربست باعث کاهش اووربایت (جلوزدگی دندانهای بالا) می شود که این عمل بوسیله تحریک رشد فک پایین به سمت جلو و حرکت دندانهای آسیا فک بالا به سمت عقب امکان پذیر می شود.

این دستگاه بیشتر برای بیماران زیر جهش رشدی در حدود 12 تا 15 ماه استفاده می شود توسط متخصص ارتودنسی.


دکتر درانی متخصص ارتودنسی

گسترش دهنده کامی (PALATAL EXPANDER)

گسترش دهنده کامی فک بالا را گسترش می دهد با فشاری که بر روی دندانهای آسیای فک بالا با هر بار تنظیم اعمال می کند فک بالا را گسترش می دهد(باز می کند).

متخصص ارتودنسی به شما آموزش های لازم جهت چگونگی فعال کردن و تعداد دفعات آن در روز آموزش های لازم را می دهد. و همچنان زمانی که به گسترش کامی ایده آل رسیدیم دستگاه را باید جهت ثابت شدن استخوان ها و دندان ها در آن ناحیه و جلوگیری از هرگونه برگشت پذیری استفاده کرد.

 


دکتر درانی متخصص ارتودنسی

پوزیشنر (POSITIONERS)

ثابت شدن حرکت دندان ها در درمان ارتودنسی توسط این دستگاه می باشد. در صورتی که بیمار همکاری لازم را با متخصص ارتودنسی داشته باشد طول درمان در حدود 4 تا 8 هفته می باشد.


دکتر درانی متخصص ارتودنسی

ریتینر یا نگهدارنده های ارتودنسی (RETAINERS)

نگهدارنده ها به صورت ثابت و متحرک وجود دارند که بعد از صاف و مرتب شدن دندان ها، آنها را در موقعیت جدید حفظ می کنند. متخصص ارتودنسی آموزش های لازم را جهت نگهداری و استفاده از نگهدارنده ها را به شما می دهد. لازم به ذکر است استفاده مداوم و منظم از نگهدارنده ها جهت جلوگیری از برگشت پذیری دندانها حائز اهمیت می باشد.


دکتر درانی متخصص ارتودنسی

جدا کننده ها (SEPARATORS OR SPACERS)

جدا کننده ها واشرهای کوچک پلاستیکی می باشند که توسط متخصص ارتودنسی بین دندانها قرارداده می شوند و باعث ایجاد فضای مناسب با حلقه های ارتودنسی (بندهای ارتودنسی) می شوند. جدا کننده ها در جلسه بعدی جهت جایگزینی با بندها از دهان خارج می شوند و بیمار در طول استفاده از جدا کننده ها باید به آرامی مسواک زده و از نخ دندان، خلال دندان و غذاهای چسبنده استفاده نکند.امتیاز این مقاله:


به این مقاله امتیاز دهید

*پر کردن این فیلد الزامی می‌باشد.