ارتودنسی و لامینیت(لمینیت)

  • خانه
  • ارتودنسی و لامینیت(لمینیت)

ارتودنسی و لامینیت(لمینیت)

ارتودنسی کنم یا لامینیت؟

ارتودنسی بهتر است یا لامینیت؟

تفاوت ارتودنسی با لامینیت درچیست؟

آیا لامینیت می تواند جایگزین ارتودنسی شود؟

 

اطلاع از اینکه هر درمان برای چه افرادی مناسب است می تواند کمک کند تا یک روش درمانی مناسب را انتخاب کنید. لامینیت بعلت عدم اطلاع کافی افراد ممکن است با درمان ارتودنسی اشتباه گرفته شود. این دو روش در دندانپزشکی برای مشکلات متفاوتی پیشنهاد می شوند.

مقایسه این دو روش از لحاظ تخصصی مقایسه دو روش با درمان صحیح برای حل یک مشکل مشترک نمی باشد.

ارتودنسی درمان ناهنجاری ها و نامرتبی های دندانی و فکی می باشد. بطوریکه برای اصلاح نامرتب بودن دندان ها می بایست درمان ارتودنسی را انجام داد و هیچ کدام از روش های دیگر نمی توانند جایگزین مناسبی برای ارتودنسی شوند.

طول درمان ارتودنسی از شش ماه تا یک سال و نیم و با توجه به طرح درمان بیمار متفاوت است و پس از طی این دوره درمان دندان های فرد مرتب می شود و مهمترین نکته بارز این درمان دندان های خود فرد بوده که بدون هیچ تغییر و یا تراشی بطور دائمی صاف و مرتب خواهند شد. پس از دوره درمان ارتودنسی فرد به یک لبخند ایده آل و ماندگار تا پایان عمر دست می یابد.

لامینیت یکی از روش های ترمیمی زیبایی دندان می باشد که برای مشکلات متفاوتی پیشنهاد می شود. اصل درمان لامینیت برای بیمارانی است که دچار کوچکی دندان هستند که از دندان های دیگرشان متمایز می باشد و با درمان لامینیت می توان دندانشان را به اندازه دندان های کناری درآورد.

وجود لک و دورنگی بر روی دندان ها عامل دیگری است که می توان از درمان لامینیت و در برخی موارد به توصیه پزشک روکش را انتخاب کرد. برای ترمیم دندان ها یکی از روش های لامینیت و یا روکش می توانند گزینه مناسبی باشند.

لامینیت روشی است که با وجود اینکه سریع انجام می شود ولی فرد را در تمام مدت عمر گرفتار می کند. به این صورت که با توجه به تراشی که بر روی سطح مینای دندان انجام می شود در برخی موارد منجر به گیر موادغذایی و پوسیدگی دندان و در نتیجه عصب کشی دندان می شود. از سوی دیگر از دیگر مشکلات این روش چند ماه پس از انجام درمان می باشد که فرد با مشکل تغییر رنگ دندان هایش، پریدن لبه های لامینیت و یا جداشدن لامینیت از روی دندان ها مواجه می شود و می بایست پس از بوجود آمدن هر کدام از موارد بالا به دندانپزشک مراجعه کند. متأسفانه در کشور ما لامینیت به اشتباه به جای ارتودنسی (مرتب کردن دندان ها) استفاده می شود.

طول درمان لامینیت معمولاً یک یا دو جلسه می توان به لبخند زیبایی دست یافت. اما نه لبخندی ماندگار تا پایان عمر!!!

 

 

مشکلات لامینیت به مرور زمان

 

در پایان برای افراد با دندان های نامرتب و مشکلات و ناهنجاری های فک و صورت درمان ارتودنسی اولین و بهترین روش درمانی است که هیچ روشی نمی تواند جایگزین آن شود. این روش، درمانی است قطعی و دائمی که تا پایان عمر یک طرح لبخند زیبا و ایده آل را به فرد هدیه می دهد و تنها یکبار در طول عمر انجام می شود.

برای افرادی که دارای کوچکی دندان، لک و بدرنگی بر روی دندان هایشان هستند لامینیت توصیه می شود. این درمان موقتی بوده و با توجه به تراش دندان ها، فرد می بایست هر چند وقت یکبار بدلایل شکستن و یا پریدگی لبه ها، تیره شدن و یا تغییر رنگ دندان به دندانپزشک مراجعه کند و تا پایان عمر درگیر آن می شود.

 

 

ماندگاری و اصولی ترین درمان ارتودنسی

 

در مطب تخصصی دکتر درانی با انجام مشاوره تخصصی ارتودنسی به شما در رابطه با انتخاب بهترین روش حل مشکلتان کمک خواهیم کرد.امتیاز این مقاله:


به این مقاله امتیاز دهید

*پر کردن این فیلد الزامی می‌باشد.