مراقبتهای لازم حین درمان ارتودنسی

  • خانه
  • مراقبتهای لازم حین درمان ارتودنسی

مراقبتهای لازم حین درمان ارتودنسی

مراقبتهای اضطراری   Emerjency care

شرایط اضطراری ارتودنسی نادر است. اما زمانی که رخ دهند ما و متخصص ارتودنسی در دسترس شما هستیم. به عنوان یک قاعده کلی هنگامی که درد شدیدی دارید و یا با وسایل ارتودنسی مشکل دارید که نمی توانید حلش کنید با مطب تماس بگیرید . ما برای حل مشکل شما وقت ملاقاتی را برنامه ریزی خواهیم کرد.

ممکن است شما تعجب کنید که می توانید تا زمانی که به مطب ما دسترسی داشته باشید ، مشکلات خود را بصورت موقت حل کنید. اگر یک قطعه شل شده ، که شما نمی توانید آن را بردارید ، آن را درکیسه پلاستیکی و یا پاکت قرار دهید و در قرار ملاقات بعدی با خود به مطب بیاورید. اگر براکتها باعث سایش و التهاب بافت داخل دهان شوند ، می توانید مقداری موم نرم بر روی آن قرار دهید .

اگر سیم ارتودنسی از جای خود درآمده می توانید آن را با یک موچین به سمت درست هدایت کرده و انتهای آن را در لوله کوچکی که در کنار دندان عقب است وارد کنید.

بسیار مهم است که پس از کاهش ناراحتی خود در اسرع وقت با مطب تماس بگیرید تا زمانی را برای حل مشکل برنامه ریزی کنیم . اگر سیم ارتودنسی و یا وسایل صدمه دیده  برای مدت طولانی به همان شکل بماند ممکن است منجر به اختلال در روند درمان شود.

 


التهاب و دردهای روتین

زمانی که در جلسه اول  براکتها در روی دندانهای شما قرار می گیرند توسط متخصص ارتودنسی با یک احساس درد خفیف و التهاب در روی بافتهای نرم مواجه خواهید شد و حتی گاهی اوقات فشاری روی دندانها تا چند روزی مشاهده می شود که البته این یک امر موقت می باشد که با شستشو دادن دهان و دندانها با محلول آب نمک این موضوع رفع خواهد شد.

درصورت درد می توانید از مسکن استامینوفن ویا بروفن استفاده کنید. ولی یک سری مسکن ها هستند که حرکت دندانی را می کنند مانند آسپرین. بروفنهای ( تایلی نول ، آدویل و ناپروکسن سدیم ) که استفاده از آنها در طول درمان ارتودنسی پیشنهاد نمی شوند. زبانها و گونه ها ممکن هستند تا چند روزی ملتهب شوند بوسیله سیمها و براکتها که البته آنها موقت هستند و تا زمانی که زبان و گونه ها بتوانند جایگاه خود را در دهان پیدا کنند و خود را با وسایل ارتودنسی سازگار کنند که می توانید از واکس ارتودنسی در این زمینه استفاده کنند.

 


هدگیر (headgear)

گاهی اوقات اگراز دستگاه هدگیر به صورتی که متخصص ارتودنسی به شما آموزش داده است استفاده نشود ، ممکن است که ایجاد ناراحتی هایی برای شما بکند. اگر هرکدام از قسمتهای این دستگاه شما را ناراحت می کند و دچار آزار شما می شود حتما با مطب تماس حاصل فرمایید.


دستگاه های شل

اگر براکتها و باندها در دهان شما شل است و همچنان در جای خودشان هستند می توانید با گذاشتن واکس برروی آنها بصورت موقت تا جلسه بعدی مطب از آنها نگهداری کنید و یا اگر این وسایل شل ازجای خود به طور کامل جدا شده است آنها را در دستمال کاغذی و یک پاکت قرار دهید و در جلسه بعدی به مطب همراه خود بیاورید


 

 

سیمهای ارتودنسی شل

اگر سیم ارتودنسی از جای خود در آمده می توانید از یک موچین جهت جا انداختن سیم در محل خود استفاده کنید و یا می توانید با نخ دندان بصورت موقت آن را به براکت ببندید و با یک ناخن گیر می توانید انتهای سیم را جدا کنید و یا به آخرین دندان آن را کج کنید و یا اگر سیم شما را ناراحت می کند با واکس ارتودنسی آن موضوع را حل کنید.


سیم ارتودنسی که به لبها و یا گونه شما فشار می آورد

از یک مداد پاکن می توانید جهت خم کردن سیم تیز استفاده کنید و یا با گذاشتن واکس بر روی آن از فشار روی گونه و لبهای خود جلو گیری کنید.امتیاز این مقاله:


به این مقاله امتیاز دهید

*پر کردن این فیلد الزامی می‌باشد.