چگونه درد براکت های ارتودنسی را کم کنیم؟

 • خانه
 • چگونه درد براکت های ارتودنسی را کم کنیم؟

چگونه درد براکت های ارتودنسی را کم کنیم؟

صاف کردن و مرتب کردن دندان های نامرتب، روندی ساده و آسان نیست. هر بیمار با براکت های ارتودنسی حداقل چند روز اول درد را تجربه کرده است. قرص های مسکن، غذاهای نرم و موم های دندانی بهترین دوستان شما هستند. در صورت درد غیر قابل تحمل با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید.

 

قدم اول برای بیمار تازه درمان شده ارتودنسی…

 

 

 

 

 • استفاده از مسکن – داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن را امتحان کنید. برچسب آن را مطالعه کنید و دوز توصیه شده برای سن خود را مصرف کنید. قرص مسکن با مقدار کمی غذا بهتر در معده تان هضم می شود.

 • این قرص های مسکن را تنها زمانی که ضروری است مصرف کنید و هرگز بیش از 10 روز از این قرص ها استفاده نکنید!

 

 

 • غذاهای سرد و نرم بخورید – اکثر براکت ها برای صاف و مرتب کردن دندان های شما در ارتودنسی به گرما احتیاج دارند. غذاها و نوشیدنی های سرد باعث کاهش فشار بر روی دندان ها و تسکین موقتی درد می شوند. سعی کنید غذاهای نرم، کوکی، ماست، بستنی و یا سیب زمینی پخته مصرف کنید. از خوردن تکه های بزرگ موادغذایی اجتناب کنید که این کار منجر به شکسته شدن براکت ها و افزایش طول درمان ارتودنسی شما می شود.

           برای کاهش درد مکیدن بستنی نیز می تواند کمک کند، اما از خوردن تکه های یخ که بسیار سفت و سخت هستند پرهیز کنید.

 • اگر دندان های حساسی دارید یا از نوع خاصی از براکت ها استفاده می کنید، ممکن است درد متفاوتی را تجربه کنید. نوشیدن مایعات گرم برای برخی افراد که دندان های حساسی دارند بهتر است.

 • هرگز مایعات سرد و گرم را در یک زمان مصرف نکنید که این کار به مینای دندان هایتان صدمه می زند.

 

 • از خوردن غذاهای سفت و چسبنده اجتناب کنید – دندان های شما تا چند روز آینده بهبود می یابد و تا آن زمان از خوردن سبزیجات خام اجتناب کنید و بجای آن از وعده غذاهای نرم مانند سوپ، ماهی و برنج سفید استفاده کنید. سبزیجات را پخته مصرف کنید و می توانید میوه های نرم و پوره سیب زمینی مصرف کنید. غذاها و میان وعده های چسبنده مانند آدامس و یا تافی می توانند به راحتی به براکت ها صدمه رسانده و منجر به کنده شدن آن ها شوند و حتی در صورت از بین رفتن درد نیز نباید مصرف شوند.

 • پس از اینکه درد اولیه از بین رفت، می توانید غذاهای سخت را در برش های نازک و خیلی کوچک میل نمایید. (از جویدن و گاز زدن غذاهای سفت پرهیز کنید که باعث شکسته شدن براکت ها، افزایش طول درمان می شود.)

 

 • از نخ دندان مخصوص ارتودنسی استفاده کنید – تکه های کوچک موادغذایی که در بین دندان ها گیر کرده اند همیشه منجر به درد در دندان ها می شوند. زیرااین موادغذایی باعث فشار به دندان ها می شوند به ویژه هنگامی که شما آن ها را به خوبی از بین دندان هایتان تمیز نکرده اید. نخ دندان روزانه باعث تمیز شدن دندان هایتان می شود حتی زمانی که گیر مواد غذایی در بین دندان هایتان را متوجه نشوید. این امر به ویژه از نظر براکت ها مهم است، زیرا پلاک و جرم در اطراف براکت ها جمع شده و منجر به جداشدن براکت از دندان می شود.

 

 

 • لثه ها را با مسواک نرم ماساژ دهید – مسواک را به آرامی و به صورت دایره وار بر روی لثه خود قرار دهید.

 

 • خودتان را سرگرم کنید – در بعضی مواقع نرفتن به مدرسه یا سر کار ممکن است جالب باشد اما ممکن است شما را پشیمان کند و فکر خوبی نباشد، چرا که بیرون رفتن و دنبال کردن برنامه روزانه معمول باعث می شود که ذهن درگیر شود و به درد فکر نکند.

 

 • از متخصص ارتودنسی خود درباره سایر درمان ها سوال کنید – متخصص ارتودنسی شما ممکن است ژل، موم، دهان شویه و یا موانع دیگر فیزیکی را برای کاهش درد پیشنهاد کند. بسیاری از این داروها در داروخانه ها در دسترس می باشند و تنها متخصص ارتودنسی شما می تواند به شما توصیه کند که کدام محصول موثر می باشد.

 

 

قدم دوم درباره سیم، بند و براکت های تیز که منجر به آسیب می شوند

 

 • پیدا کردن محل آسیب _ اگر جراحتی به دهان شما وارد شده و مطمئن نیستید که جراحت کجاست، انگشت و یا زبان خود را در داخل دهان خود قرار داده و حرکت دهید تا منطقه آسیب را پیدا کنید. شما باید یک ناحیه درد یا تورم احساس کنید. متوجه شوید که کدام یک از براکت ها، سیم، بند و یا …. باعث جراحت شده است.

 • پوشاندن فلز با موم ارتودنسی – شما می توانید موم ارتودنسی را از داروخانه ها و یا از مطب متخصص ارتودنسی خود دریافت کنید. دست هایتان را بشویید و تکه کوچکی از موم را برداشته و با دست به آن فرم دهید تا نرم شود و به شکل دایره ای درآید. موم گرد را روی محل فلز مورد آزار (براکت و یا سیم) فشار دهید. سپس با انگشت یا زبان خود آن را صاف کنید. این راه حل برای براکت ها و سیم های تیز و یا قلاب تیز براکت ها درمان مناسبی است.

 • هنگام غذا خوردن می توانید موم را بردارید. در صورتی که موم را قورت دادید نگران نباشید چرا که به شما آسیبی نمی زند.

 

 • سیم یا قلاب تیز را به موقعیت راحت تر خم کنید – این راه حل را تنها با سیم های نازک و انعطاف پذیری که گونه ها و لثه هایتان را اذیت می کنند امتحان کنید. به این طریق که با استفاده از انگشت تمیز و یا یک پاک کن سر مداد جدید، سیم را به آرامی به سمت دندان تان خم کنید.امتیاز این مقاله:


به این مقاله امتیاز دهید

*پر کردن این فیلد الزامی می‌باشد.