در حال بارگذاری ...

چگونگی مسواک زدن براکت ها در ارتودنسی

۱۳۹۹/۱۰/۲۸ توسط dr_dorrani_admin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

براکت های ارتودنسی روی دندان ها قرار می گیرند تا آن ها را به موقعیت ایده ال هدایت کنند. این ابزار موقعیت دندان های شما را تصحیح می کنند، ظاهر لبخند شما را زیبا می کنند، دهان شما را سالم نگه می دارند و گفتار را بهبود می بخشند… بنابراین گذاشتن آن ها ارزشش را دارد. با این وجود اگر تکنیک های مناسب مسواک زدن را دنبال نکنید ممکن است با لکه های سیاه روی دندان، پوسیدگی و یا عفونت لثه مواجه شوید. پلاک ها و یا موادغذایی جمع شده بر روی براکت هایارتودنسی می بایست مرتباً تمیز شوند.

اگر شما بیمار ارتودنسی هستید و در دهانتان براکت ارتودنسی دارید این مقاله به شما کمک می کند تا تکنیک های مناسب جهت حفظ آن ها و حفظ سلامت دهان خود را یاد بگیرید.

قسمت اول: مسواک زدن در دوران ارتودنسی 

 • مسواک خود را انتخاب کنید. اگرچه یک مسواک معمولی کار شما را انجام می دهد، با این حال ممکن است گاهی بخواهید از یک مسواک برقی معمولی و یا از یک مسواکی که مخصوص تمیز کردن براکت ها طراحی شده است استفاده کنید. بعلاوه اطمینان حاصل کنید که از مقدار مناسب فشار بر روی مسواک استفاده می کنید و برس سری آن را به طور کامل دایره ای وار می چرخانید. این کار باعث تمیزی بیشتر دهان و دندان خواهد شد و در وقت نیز صرفه جویی می شود.

 

 • از یک مسواک بین دندانی با زاویه سری مناسب استفاده کنید که بتواند اطراف براکت های ارتودنسی را تمیز کند.

 • اگر شما یک مسواک برقی معمولی را انتخاب کرده اید، باید بدانید که حرکت دادن آن در دهان بین براکت ها بسیار مشکل می باشد. همچنین برس سر آن به احتمال زیاد به این دلیل که با براکت های ارتودنسی روی دندان ها برخورد می کند سریعتر از حرکت می ایستد.

 • اگر شما از یک مسواک معمولی استفاده می کنید، می بایست برای داشتن دندان ها و براکت های تمیز ارتودنسی ، برس سر مسواک را با زاویه مناسب به سمت بالا و پایین تنظیم کنید و سپس مسواک بزنید.

 • به یاد داشته باشید که دندان های شما دارای چندین سطح هستند. سطح بیرونی (نزدیک گونه و لب شما) – سطح درونی (در کنار زبان شما) – تاج (در دندان های پایین، سطحی از دندان می باشد که در مقابل دندان های بالا قرار دارد). این بخشی است که زبان را به خود مشغول کرده است. بنابراین همه سطوح دندان ها باید تمیز شوند، پس یک مسواک کوچک و انعطاف پذیر تهیه کنید که براحتی در اطراف دندان هایتان حرکت کند.

         مسواک زدن را با سطح بیرونی دندان های پایین شروع کنید. دندان هایتان را روی هم بگذارید. مسواک را روی دندان هایتان به جلو و عقب حرکت دهید در حالی که به تدریج مسواک را روی دندان های پایین حرکت می دهید اطمینان حاصل کنید که تمام سطوح دندان های آسیاب خود را نیز مسواک می زنید.

 • حالا سطح بیرونی دندان های بالا را مسواک بزنید. هنوز دندان هایتان روی هم باشد، به آرامی به طور دایره ای وار مسواک بزنید. توجه داشته باشید که مسواک را در امتداد همه سطوح دندان های جلو و عقب (دندان های آسیاب) حرکت بدهید. اگر کمی دهان خود را باز کنید، ممکن است مسواک زدن دندان های عقب آسان تر باشد.

 • اگر شما از یک مسواک معمولی استفاده می کنید، می توانید برس سر مسواک را بطور کمی کج بین دندان و خط لثه قرار دهید. این کار کمک می کند تا هر ذره موادغذایی که به طور مستقیم در بالا یا پایین براکت های ارتودنسی قرار گرفته اند، بیرون بیایند.

 • برای مسواک زدن براکت ها از حرکت های دورانی و دایره ای شکل استفاده کنید. حداقل 25 تا 30 ثانیه برای هر براکت وقت صرف کنید. شما همچنین می توانید با استفاده از مسواک بین دندانی سطح اطراف و بالای براکت های ارتودنسی را تمیز کنید. در داخل اکثر براکت ها سوراخی می باشد (زیاد مشخص نیست) بنابراین سعی کنید با استفاده از سر مسواک بین دندانی داخل براکت های ارتودنسی را تمیز کنید.

 • سطح داخلی دندان هایتان را مسواک بزنید. مسواک را به جلو و عقب، بالا و پایین حرکت دهید سپس با حرکات دایره ای شکل سطح داخلی دندان های بالا و پایین را مسواک بزنید. وقتی که شما براکت بر روی دندان هایتان دارید، سطح داخلی دندان هایتان معمولاً ساده ترین سطح برای مسواک زدن است چرا که براکت ها بر روی آن ها چسبیده نشده اند.

 

 • تاج دندان هایتان را مسواک بزنید. فضای بین دندان هایتان را به طور عمودی مسواک بزنید، مسواک را به جلو وعقب و همچنین با حرکات دایره ای وار بر روی دندان هایتان بمالید. این کار کمک می کند تا سخت ترین پلاک های دندانی و یا ذره های کوچک موادغذایی را از بین شکاف دندان ها بیرون بیاورید.

 

 • بر روی مناطق دیگر دهان خود متمرکز شوید. دهان شما پر از میکروب ها و پلاک هایی است که منجر به التهاب لثه می شوند. شما می بایست لثه ها، گونه ها و زبان خود را نیز بخوبی مسواک بزنید.

 • با استفاده از مسواک، به آرامی شروع به تمیز کردن لثه های دندان های بالا (یا پایین) کنید، مسواک را بطور عمودی بر روی براکت ها و با آرامی حرکت دهید.

 • بعد از این، مسواک را 180 درجه بچرخانید تا بوسیله آن گونه ها را از داخل تمیز کنید. تمیز کردن گونه از داخل مشکل است، اگر خیلی سخت است می توانید با دست دیگر خود گونه را نگه دارید و سپس آن را با مسواک از داخل تمیز کنید.

 • مسواک را به پایین بچرخانید و قسمت نرم زیر زبان و لثه های کنار زبان را تمیز کنید. پس از آن بالای زبان و سقف بالای دهان را نیز بخوبی مسواک بزنید.

 • در آخر زبان خود را بیرون بیاورید و آن را بشویید. اطمینان حاصل کنید که از دهان خود نفس می کشد، در غیر اینصورت ممکن است حالت تهوع به شما دست دهد.

 • پس از پایان مسواک زدن، مسواک و دهان خود را بشویید.

 

 

 

 • دندان هایتان را بررسی کنید. آیا دندان های شما تمیز هستند؟ اگر پلاک یا ذره موادغذایی مشاهده می کنید بلافاصله مسواک شسته شده خود را بردارید و ذره موادغذایی را از روی دندان ها دور کنید. اگر احساس می کنید که ممکن است ذره ای باقی مانده باشد (به هر دلیلی که فکر می کنید) مسواک را بردارید و سریعتر از قبل روی همه دندان ها و براکت ها بکشید تا تمیز شوند.

به این نوشته امتیاز دهید
[ مجموع: 47 میانگین: 4.5]

ارتودنسی

logo-white-small

ارتودنسی دندان یک رویکرد درمانی دندان پزشکی است که برای بیمارانی استفاده می‌شود که نحوه قرارگیری دندان‌های آن‌ها در دهان به خاطر کوچک بودن فک نامناسب است و دندان‌ها به صورت صحیح قرار نگرفته اند و به همین دلیل بیمار با مشکل در هنگام جویدن یا گاز گرفتن مواجه می‌شود که توسط متخصص ارتودنسی اصلاح می گردد.

ساعات کاری

شنبه و چهارشنبه:    صبح 9:00 - 13:00
شنبه تا پنجشنبه:    عصر 16:00 - 20:00
جمعه:     بسته است

مشاوره رایگان

آدرس

چهارراه فرمانیه (ضلع شمالی) - ساختمان پزشکان نور- طبقه اول - واحد 8

تلفن
02122804578
02122822502


کلیه حقوق این سایت برای دکتر بهادر درّانی محفوظ است.