در حال بارگذاری ...

حقایق جالب در تاریخچه ارتودنسی

۱۴۰۰/۱۱/۰۱ توسط dr_dorrani_admin

امروزه ارتودنسی ممکن است به عنوان مهمترین و مدرن ترین بخش دندانپزشکی به نظر برسد، اما “لبخند زیبا” پروژه ای از زمان مصر باستان است. ارتودنسی به تدریج از طریق دستگاه ها و تکنیک های مختلف پیشرفت کرد تا به چنین پیشرفتی که امروزه شاهد آن هستیم تبدیل شد. دندان ها و فک های روی هم قرار نگرفته و نامرتب همواره از ابتدای وجود بشریت توانایی ما را در جویدن و صحبت کردن کاهش می دهد. بنابراین تعجب آور نیست که تاریخ ارتودنسی به هزاران سال قبل برمی گردد:

ارتودنسی دوره باستان

در مجله امریکایی ارتودنسی و ارتوپدی فک و صورت آمده است که باستان شناسان از بقایای اجساد انسانی دندان های نامرتبی را پیدا کردند که به حدود 50000 سال قبل برمی گردد و در آن زمان با استفاده از اجزایی انسان ها سعی در مرتب کردن دندان هایشان داشتند.

امروزه دکتر متخصص ارتودنسی برای اصلاح دندان های نامرتب از براکت ها استفاده می کند که چیزی بسیار شبیه براکت های امروزی در مومیان مصری یافت شده است. بسیاری از مومیایی ها در اطراف دندان هایشان فلزات خام داشتند و باستان شناسان معتقدند که ممکن است در دوران مصر باستان از روده گربه استفاده شده باشد. به این صورت که روده گربه را در دهان بر روی دندان ها به بندها متصل کرده اند تا فشار را برای حرکت دندان ها فراهم کنند.

علاوه بر مصری ها، یونانیان باستان، اتروسکان ها و رومی ها نیز درمان ارتودنسی انجام می دادند. دیوید ایوانز(جراح دندانپزشک) بندهای طلایی را کشف کرد که زنان اتروسکان برای حفظ و مرتب کردن موقعیت دندان هایشان استفاده می کردند. در نتیجه زیبایی و مرتب بودن دندان ها از قدیم مورد توجه همه اقوام بوده است.

پزشک یونان باستان، هیپوکریتز، اولین نوشته خود را با عنوان “توصیف شناخته شده نامرتبی و اختلالات دندانی” را در حدود 400 سال قبل از میلاد مسیح نوشت. نظرات بسیاری در مورد دندان ها و ناهنجاری های دندانی مورد توجه قرار گرفت یکی از این نظرات را یک نویسنده رومی حدود 400 سال بعد بیان کرد. وی توصیه کرد که دندان های تازه درآمده رابه طور مرتب با انگشتان خود فشار دهید تا به موقعیت مناسب خود بازگردند.

قرن های 17 و 18

در اوایل قرن 17 ناراحتی و افسردگی های حاصل از ناهنجاری و نامرتبی دندانی آغاز شد. در نهایت پس از دوران باستان پیشرفت در ارتودنسی تا قرن هجدهم متوقف شد. پییر فاچارد، پدر دندانپزشکی، ابزاری را به نام bandeau اختراع کرد. این نوار فلزی شبیه نعل اسب شامل سوراخ هایی بود که به طور منظم با فاصله روی آن قرار گرفته و در اطراف دندان قرار داده می شد تا جابجایی آنها را اصلاح کند.

ارتودنسی در ایالات متحده

پیشرفت قابل ملاحظه در ارتودنسی در ایالات متحده در قرن نوزدهم آغاز شد. گونه ای از هدگیر اختراع شد که به سر و گردن و از خارج دهان به فک متصل بود تا فشار ملایم را بر روی دندان ها اعمال کند. سپس در سال 1840 اولین کتاب کلاسیک در دندانپزشکی بنام “هنر دندانپزشکی” منتشر شد که از شیوه هایی مانند لحیم کاری بر روی بند برای کمک به چرخش دندان استفاده می شد. همچنین از کلاهک های طلایی چسبیده به دندان های آسیاب برای باز کردن بایت دندانی استفاده می کردند.

ورود به قرن بیستم

بدون اشاره به پدر خوانده ارتودنسی مدرن، ادوارد هارتلی، تاریخچه ارتودنسی کامل نمی شود. مردی با طیف وسیعی از دستاوردهای ذکر شده در مجله پیشرفته دهان و دندان. ادوارد هارتلی دلیل اصلی مال اکلوژن، ناهماهنگی و نامرتبی دندان ها را شناسایی کرد و در سال 1880 با یک مجموعه بسیار موثر از لوازم ارتودنسی آماده به کار شد.

پیشرفت در دهه 1970

قبل از دهه 1970 متخصصین ارتودنسی با پیچیدن سیم در اطراف هر دندان براکت ها را به دندان ها می بستند. اختراع چسب دندانی به این معنی است که می توانند به جای سیم با استفاده از چسب براکت ها را بر روی سطوح دندان ها بچسبانند. در این ضمن به علت محبوب ترین انتخاب برای سیم، فلز ضد زنگ جایگزین طلا و نقره شد و بطور قابل توجه ای هزینه ارتودنسی با براکت ها را کاهش داد.

ارتودنسی لینگوال یا براکت های پشت دندان که در داخل سطوح داخلی دندان برای رفع نگرانی های زیبایی شناختی که هنوز هم وجود دارد قرار می گیرند، برای اولین بار در دهه 1970 معرفی شدند.

امروزه بسیاری از محصولات دندانپزشکی برای بیماران ارتودنسی در دسترس هستند. مسواک ها با برند های مختلف برای استفاده اطراف براکت ها آماده هستند بطوری که می توانند به طور موثر بدون آسیب رساندن به سیم ها و براکت ها به تمیزی و بهداشت دهان و دندان کمک کنند.

همانند مصریان باستان واضح است که دندان های سالم و مرتب بسیار با اهمیت هستند.

 

 

به این نوشته امتیاز دهید
[ مجموع: 32 میانگین: 4.9]

ارتودنسی

logo-white-small

ارتودنسی دندان یک رویکرد درمانی دندان پزشکی است که برای بیمارانی استفاده می‌شود که نحوه قرارگیری دندان‌های آن‌ها در دهان به خاطر کوچک بودن فک نامناسب است و دندان‌ها به صورت صحیح قرار نگرفته اند و به همین دلیل بیمار با مشکل در هنگام جویدن یا گاز گرفتن مواجه می‌شود که توسط متخصص ارتودنسی اصلاح می گردد.

ساعات کاری

شنبه و چهارشنبه:    صبح 9:00 - 13:00
شنبه تا پنجشنبه:    عصر 16:00 - 20:00
جمعه:     بسته است

مشاوره رایگان

آدرس

چهارراه فرمانیه (ضلع شمالی) - ساختمان پزشکان نور- طبقه اول - واحد 8

تلفن
02122804578
02122822502
09107830457

کلیه حقوق این سایت برای دکتر بهادر درّانی محفوظ است.